شاسی ماشین یکی از قطعات اصلی و مهم خودرو محسوب میشود و بطور کلی اسکلت بندی ماشین با استفاده از شاسی تشکیل شده است. همچنین شاسی وظیفه بسیار مهمی در تشکیل قطعات ساخته شده خودرو بر عهده دارد. شاسی خودرو باید توانایی تحمل وزن خودرو ، موتور و دیگر متعلقات را داشته باشد . از زمان پیدایش نخستین خودروها همواره شاسی ماشین ها در حال تغییر بوده اند و خودروسازان تلاش کرده اند تا با ترکیب مواد جدیدتر شاسی های پیشرفته تری طراحی کنند.

از این رو، تاکنون شاسی های مختلفی در صنعت خودروسازی مورد استفاده قراره گرفته اند که هر یک از ساختار و ظاهر متفاوتی برخوردارند. شاسی کشی به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که در خصوص بازگشت فرم اولیه شاسی خودرو انجام می‌شود. در بسیاری از تصادفات جاده‌ای، ضربه و فشار وارد شده به اتومبیل به قدری زیاد است که شاسی خودرو از حالت استاندارد و اولیه خود خارج می‌شود و فرم آن تغییر می‌کند.

به طور کلی سپر و رکاب خودرو‌ها از نظر متریال به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند، رکاب و سپر فلزی، پلاستیک پایه فلزی MMC و پلاستیکی پایه پلیمری PMC ؛ البته این امروزه رکاب و سپر‌های فلزی بیشتر به صورت دستی بر روی خودرو‌های آفرودی نصب می‌شود و در صنعت تولید انبوه وسایل نقلیه، جایی ندارند. متخصصان ما با بهره‌گیری از جدید‌ترین متد جوش پلاستیک و همچنین تغییر فرم آسیب دیده سپر و رکاب با استفاده از تغییر دما، این امکان را فراهم ساخته‌اند که سپر و رکاب اتومبیل شما بدون هیچ‌گونه اثری از تغییر فرم، رنگ پریدگی، خط و خش و یا شکستگی ترمیم شود.

 

انواع شاسی کشی

 

ساشی کشی چیست؟

شاسی کشی ماشین نردبانی

شاسی کشی ماشین نردبانی در دسته شاسی های مستقل قرار می گیرد. شاسی ماشین های سواری قدیمی معمولا از این نوع بودند اما امروزه به دلیل مقاومت پیچشی بسیار پایین کمتر خودروی سواری را می توان یافت که از شاسی کشی نردبانی استفاده می کند. در حال حاضر، از این نوع شاسی کشی بیشتر در خودروهای سنگین نظیر کامیون و اتوبوس استفاده می شود. شاسی کشی نردبانی وزنی زیاد، حجمی بالا و توانایی کمی در جذب لرزش ها دارد.

شاسی کشی ماشین صفحه ای

شاسی کشی ماشین صفحه ای نیز نوع دیگری از شاسی کشی مستقل است که فضای کمتری را اشغال می کند و توانایی بیشتری در جذب ضربات وارد شده به ماشین را دارد. اما از سوی دیگر مقاومت پیچشی و قابلیت تحمل وزن پایین این نوع شاسی کشی نیز موجب شده تا استفاده زیادی از آن نشود. شاسی کشی صفحه ای معمولا تعمیر و بازسازی سخت تر و پرهزینه تری نسبت به شاسی های نردبانی دارند.

شاسی کشی ماشین لوله ای

این نوع شاسی ماشین به شاسی سه بعدی یا فضایی هم معروف است. در واقع شاسی لوله ای نخستین مدلی بود که هم به صورت طولی و هم عرضی ساخته می شد و تمام قسمت های اتاقک خودرو را در بر می گرفت. با توجه به مقاومت پیچشی بالا، شاسی ماشین های اسپرت از این نوع ساخته می شوند. شاسی لوله ای به دلیل ساختار فضایی خود حفاظت خوبی از سرنشینان خودروهای مسابقه ای می کند اما معایبی نیز با خود به همراه دارند

 

ساشی کشی چیست؟

مراحل شاسی کشی

• با استفاده از میله
• اتصال لوله به چهار طرف
• از طریق دستگاه

 

شاسی کشی ماشین با دستگاه

شاسی کشی ماشین با دستگاه با استفاده از دستگاه های تخصصی این کار انجام میشود این نوع دستگاه ها دارای اهرم هایی هستند که با استفاده از آنها شاسی ماشین تنظیم میشود. سایر دستگاه های شاسی کشی خودرو شامل جک پمپی، جک فولکسی می‌شود که هر یک اصول خاص خود را در شاسی کشی دارند و تنها صافکاران حرفه ای می‌توانند با استفاده از آنها شاسی بندی یک اتومبیل را به حالت سابق برگردانند. در خرید اتومبیل های دسته دوم دقت در این امر لازم و ضروری است که شاسی کشی بدنه چک شود زیرا خرید اتومبیل هایی شاسی کشی شده باعث تحمیل هزینه های بسیاری بر صاحب خودرو خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *