سمباده زدن یکی از سخت ترین بخش تعمیر و صافکاری خودرو محسوب می‌شود که نیاز به تخصص و تجهیزات پیشرفته دارد. سمباده ممکن است برای هر خودرو به صورت های مختلفی استفاده شود و از لحاظ زبری درجات متفاوتی دارد. استفاده از سنباده برای بدنه اتومبیل نکات مهمی در خود دارد که اگر صافکار به این نکات توجه ننماید نتیجه کار از نما و جلوه مطلوبی برخوردار نخواهد بود. از سمباده زنی جهت اصلاح خط و خش بعد از خدمات جوشکای استفاده می‌شود و به تنهایی شامل مراحل جداگانه به شرح زیر است:
• برش قطعات بدنه اتومبیل
• سنباده زنی درزها و برآمدگی های جوشکاری، رنگ، قطعات بدنه، تراشه ها،لبه ها و جاهایی که دسترسی به آنها سخت است
• اصلاح درز های جوشکاری و نقاط کوچک و دور از دسترس
• برداشت گرد و غبار و پسماند های چسبنده

 

سمباده نرم برای ماشین

سنباده ها موادی هستند که در مصارفی از قبیل سنگ زنی، پولیش و پرداخت، لپینگ (سنباده زنی دوطرفه و بااستفاده از سرامیک و …)، سنباده زنی بسیار دقیق برای سطح صاف (سیلندر و ..)، سندبلاست و … استفاده می شود. سمباده نرم بیشتر در صنعت صافکاری و خدمات مربوط به تعمیر خودرو استفاده می‌شود و بر اساس نوع ضربه وارد شده به ماشین ممکن است به طور متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد.

 

روش سمباده زدن خودرو خارجی

در اتومبیل‌های لوکس امروزی، عملیات خشگیری کمی متفاوت است، به دلیل اینکه در لایه‌های پوششی این خودرو‌ها از رنگ‌های متفاوت با کد رنگی انحصاری استفاده شده است. نقاشی بدنه اتومبیل‌های لوکس معمولا به شکلی است که خطوط استریم لاینینگ یا همان خطوط موازی انعکاس نور، به شکل یک پارچه و بدون تغییر جهت باشند.

 

روش سمباده زدن خودرو

پولیش ماشین سفید

پولیش به مایع سفیدی گفته می‌شود که بصورت چسبی و از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شده است. حالت چسبی که شکل سنتی پولیش می‌باشد، با افزایش درخشندگی یک لایه محافظ نیز، روی رنگ خودرو ایجاد می‌کند. پولیش از فرسایش رنگ خودرو در اثر اشعه فرابنفش نیز جلوگیری می‌کند. این ماده محافظ، شروع اکسایش و زنگ زدگی را به تاخیر می‌اندازد. پولیش مایع نیز، عملکردی مشابه واکس چسبی دارد. در هر دو حالت، واکس را باید روی بدنه خودرو بمالید و پس از آنکه حالت مات و کدر پیدا کرد، آن را با پارچه تمیز پاک کنید. مقدار پولیش به جا مانده، با ایجاد یک لایه درخشان و براق، تا چند ماه از رنگ خودروی شما محافظت می‌کند

هزینه پولیش ماشین

پولیش ماشین باعث پاک شدن لکه ای موجود در بدنه خودرو می‌شود و همچنین یک لایه محافظتی در برابر آب، نور خورشید و زنگ زدگی ایجاد می‌کند. همچنین پولیش در پایداری رنگ متالیک نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. هزینه پولیش ماشین بستگی به این دارد که شما برای پولیش کردن به کجا مراجعه کنید. به طور مثال قیمت پولیش ماشین در یک کارواش با یک صافکاری و نقاشی کاملا متفاوت است.

در کارواش ها قیمت ها بر اساس مصوبه اتحادیه در نظر گرفته می شود که این قیمت ها برای واکس بدنه می باشد در حقیقت در کارواش ها صرفا خودروی شمارا واکس می کشند نه پولیش!!!. براقیت حاصل از واکس کاملا موقتی می باشد و ایرادهای رنگ بدنه را از بین نمی برد. اما ماهیت پولیش از بین بردن کلیه خط و خش های ایجاد شده بر روی بدنه می باشد. پولیش کشیدن کار بسیار تخصصی است و در کارواش ها افراد پولیش کار استفاده نمی کنند. اگر فردی که مهارت کافی در پولیش کشیدن ماشین را نداشته باشد ممکن است صدمات جبران ناپذیری به رنگ بدنه خودرو وارد کند.

 

روش سمباده زدن خودرو

قیمت پولیش ماشین با دستگاه

پولیش کردن برای خودرو لازم است و حتی خودروی نو هم رنگ آن باید پولیش شود تا همیشه یک رنگ سالم و براق داشته باشیم. اگریک خودرو پولیش نشود ، در اثر خط افتادن و آفتاب سوختگی رنگ آن از بین می رود . پولیش ماشین با دستگاه کار بسیار سخت و دشواری است زمان زیادی هم برای آن صرف می شود. برای کاهش زمان پولیش، از دستگاه های متعددی اثتفاده میشود که هیچ کدام مانند پولیش با دست زمانی زیادی از شما نمی گیرد و روش تضمین شده ای است. باید این نکته را در نظر گرفت که پولیش ماشین با دستگاه مانند سمباده زدن است و باعث برداشته شدن لایه ای از رنگ است و پولیش کمی نرم تر از سمباده است ، گرچه امروزه سمباده های بسیار نرم و پولیش های زبر هم وارد بازار شده و باید مراقب بود تا از پولیش مناسب استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *