صافکاری با ساکشن یکی از خدمات مهم در مراکز صافکاری و نقاشی است که معمولا به آن صافکاری با دستگاه مکش گفته میشود. این روش بیشتر برای صافکاری بدون رنگ کاربرد دارد و یا برخی از خودروهای لوکس که نمیخواهند با انجام صافکاری، از قیمت ماشین کاهش دهند بسیار مناسب است. صافکاری با ساکشن یک روش کم هزینه و محسوب میشود که در برابر خدمات دیگر صافکاری در مدت زمان کمتری قابل انجام است.

آسیب دیدن بدنه خودرو در هر شرایطی، بسیار آزاردهنده است و مثل یک خوره به جان صاحب خودرو خواهد افتاد. شاید سال‌ها قبل برای صافکاری و نقاشی بدنه آسیب دیده خودرو، از روش‌های ترمیمی ساده‌ای استفاده می‌شد که به وضوح نیز قابل تشخیص بودند؛ اما امروزه به سمت روش‌های نوین و به مراتب حرفه‌ای‌تری حرکت کرده‌ایم. صافکاری با ساکشن یا صافکاری با دستگاه مکش و مکنده، یک از انواع صافکاری مدرن است که بیشتر برای خودروهای گران قیمت و لوکس به کار گرفته می‌شود.

 

صافکاری با ساکشن

 

صافکاری با ساکشن چیست؟

ساکشن در لغت به معنی مکش و کشیدن به داخل بکار برده میشود اما در بحث صافکاری و تعمیر بدنه ماشین، دستگاه ساکشن یا مکنده صافکاری، روی بدنه قر شده و فرو رفته خودرو قرار گرفته و با به وجود آوردن خلا، فشار منفی ایجاد کرده و بخش فرورفته بدنه خودرو به سمت مخلاف (یعنی بیرون) می‌کشاند. به این صورت قر شدگی و فرورفتگی خودرو، ترمیم شده و لایه بدنه به جای خود بازمی‌گردد. برای برگردانندن فرورفتگی خودرو به جای اصلی از دو دستی و دستگاهی استفاده میشود که در حالت دستی اگر مکان فرورفتگی قابل تنظیم با دست باشد انجام میشود و در حالت دوم اگر محل فرورفتگی در قسمت هایی از خودرو باشد که قابل تنظیم با دست نیست، مانند درب ماشین از روش مکش با دستگاه قابل تعمیر است.

دستگاه مکنده صافکاری، بازگرداندن لایه بدنه به سر جای خود را به شکلی کاملا طبیعی انجام داده و وضعیت بسیار شبیه به حالت پیش از ضربه، خواهد بود. البته لازم به ذکر است که ماجرا با استفاده از دستگاه ساکشن بدنه به پایان نرسیده و اغلب پس از آن، نیاز به دخالت صافکار و چکش کاری دستی او خواهد بود.

 

مراحل صافکاری با ساکشن

1. در مرحله اول صافکار باید کلاهک مکنده صافکاری خودرو را به درستی در بخش فرورفته یا به اصطلاح قر شده بدنه خودرو، قرار بدهد. توجه داشته باشید که تنظیم کلاهک در قسمت صحیح، اهمیت زیادی دارد و حتما باید نتظیم آن به درستی صورت بگیرد در غیر این صورت ممکن است قسمت صاف خودرو به سمت بیرون دچار فرورفتگی شود.

2. پس از قرار دادن کلاهک دستگاه مکنده صافکاری خودرو، بخش فرو رفته را با ایجاد خلاء به بیرون کشیده و وضعیت آن بهبود یافته و صاف می‌شود. حتما به این نکته دقت شود که هوای داخل دستگاه بطور کامل گرفته شود و ماننده دستگاه بادکش به سمت مشخص شده چسبیده باشد.

3. در مرجله آخر صافکار به کمک چکش و ابزار صافکاری خود، به صاف کردن ظریف و نهایی بخش معیوب بپردازد. اگر در این مرحله آسیب به شکلی باشد که خطر ریزش و خرد شدن رنگ بدنه مطرح شود، نیاز به استفاده از ابزاری برای حفظ رنگ خواهد بود. اما اگر صافکار موفق به حفظ رنگ نشده و در نهایت با خرد شدن و ریزش رنگ، مواجه شویم؛ ناچار همان قسمت از بدنه رنگ خواهد شد.

 

صافکاری با ساکشن

 

قیمت صافکاری با ساکشن

با توجه به تکنولوژی به کار رفته در این روش صافکاری و میزان مهارت مورد نیاز صافکار، قیمت بالاتری در قیاس با سایر روش‌های صافکاری و تعمیر بدنه خودرو دارند. از این رو معمولا چنین روشی را برای خودروهای گران قیمت یا قر شدگی‌های وخیم، به کار می‌گیرند. تشخیص روش صحیح برای صافکاری و تعمیر بدنه آسیب دیده خودروی شما، نیاز به کارشناسی اولیه دارد.

یک صافکار حرفه‌ای خودرو، می‌تواند پس از بررسی آسیب دیدگی بدنه ماشین، بهترین راهکار و روش صافکاری و اصلاح را معرفی نماید. به این نکته توجه کنید که در تمام موارد گران قیمت‌ترین آن‌ها و البته پیشرفته‌ترین نیست. برخی اوقات روش‌های ساده ترمیمی می‌توانند بهترین راه حل برای آسیب دیدگی بدنه خودروها باشند. بنابر این هرگز با عجله تصمیم نگیریم و حتما مشاوره مطمئنی برای ترمیم بدنه خودروی خود، دریافت کنید.

 

صافکاری با دستگاه مکش

مکنده صافکاری خودرو دستگاهی است که با بهره‌گیری از آن می‌توان فرورفتگی بوجود آمده در بدنه اصلی اتومبیل را از بین برد. مکنده صافکاری خودرو از طریق بوجود آوردن خلاء هوا میان قسمت فرورفته پیکره اتومبیل و سری پلاستیکی مکنده صافکاری خودرو، نیروی کششی زیادی تولید می‌کند و باعث می‌شود بخش فرورفته در بدنه خودرو به سرعت خارج شود. مکنده صافکاری خودرو به دو صورت عمومی و تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از همین رو مکنده صافکاری خودرو به شکل‌‎های متفاوت تولید و عرضه می‌شود. استفاده از مکنده صافکاری خودرو در پروسه صافکاری بدون رنگ یک امر جدید به حساب می‌رود که در بسیاری از موارد کارساز بوده است و مورد استقبال صافکارها و افراد متخصص این حوزه قرار گرفته است. بهره‌گیری از مکنده صافکاری خودرو به صورت عمومی نیاز به دانش تخصصی ندارد اما قطعا باید دقت انجام شود تا آسیبی به بدنه اتومبیل وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *