یکی از اتفاقاتی که به هر حال امکان دارد برای هر کسی بیفتد تصادف و برخورد غیرمنتظره با خودروهای در حال عبور است. هنگامی که این حادثه برای خودروی شما اتفاق می افتد، نخستین صدماتی که توجه همه را به خودش جلب می کند، فرو رفتگی و دفرمگی بدنه، رنگ پریدگی و خط و خش های عمیق خواهد بود که برای برطرف شدن آن ها باید به صافکاری رجوع کنید. هم اکنون سطح کیفی کار صافکار با اهمیت ترین و اساسی ترین امر در برآیند کار و حصول رضایت شما خواهد بود. شیوه صافکاری قدیمی به این صورت بود که فقط با دو ابزار مشتی و قالب تنه کار صافکاری صورت می پذیرفت صافکار باید به پرس ورق بدنه خودرو متوسل می شد نخست باید شکل اولیه قطعه را تولید می کرد. با گسترش یافتن فناوری های نوین این شیوه منسوخ شده است. متد صافکاری با دستگاه مدرن که با تجهیزات گوناگونی مانند دستگاه هات باکس، دستگاه نقطه زن، دستگاه بادگیری، دستگاه مکش و چسبی، میله های PDR صورت می پذیرد.

صافکاری با دستگاه

صافکاری بدون رنگ، صافکاری میله ای و صافکاری PDR شیوه های صافکاری هستند که در حال حاضر در تمام صافکاری ها انجام می شوند. شیوه کار صافکاری با دستگاه به این شکل است که نخست صافکار بایستی کلاهک مکنده صافکاری خودرو را در جای درست خودرو بگذارد. کلاهک را در قسمت صحیح بدنه خودرو تنظیم کنید زیرا این کار از اهمیت زیادی برخوردار است و حتما بایستی آن را به صورت دستی تنظیم کنید. بعد از گذاشتن کلاهک دستگاه مکنده صافکاری خودرو، قسمت گود را با ایجاد خلاء به سمت خارج هدایت کرده و حالت آن بهتر شده و ایرادات آن برطرف می ‌شود. صافکار با استفاده از چکش و تجهیزات صافکاری به صاف کردن پایانی قسمت ایراددار خودرو مشغول می شود. در صورتی که در این قسمت صدمه به صورتی باشد که ریسک خرد شدن رنگ بدنه وجود داشته باشد، احتیاج به کاربرد ابزاری جهت نگه داری رنگ خواهد بود.


ولی چنان چه صافکار نتواند رنگ را نگه دارد و نهایتا با خرد شدن و ریختن رنگ خودرو رو به رو شویم ناگزیر همان بخش از بدنه خودرو رنگ خواهد شد. صافکار با دستگاه مکش که به تخصص بالایی احتیاج دارد و محول کردن آن به صافکارهایی که مهارت لازم را در این زمینه ندارند، برایند مناسبی را به دنبال نخواهد داشت. با توجه به فناوری استفاده شده در این شیوه صافکاری با دستگاه و سطح تجربه مورد نیاز صافکار، هزینه بالاتری نسبت به شیوه های دیگر صافکاری و تعمیر بدنه خودرو دارند. این شیوه را برای اتومبیل های گران قیمت یا قر شدگی ‌های عمیق بدنه خودرو، استفاده می کنند. با کمک سایت هایی که خدمات صافکاری آنلاین را ارائه می دهند می توانید صافکاری بدون رنگ خودرو و صافکاری با دستگاه را تجربه کنید. سابقه این صافکاری ها در رابطه با صافکاری با دستگاه و تعمیرات ماشین بسیار زیاد بوده و به تمام مالکان خودرو ها خدمات خود را ارائه می دهند. همین طور خدمات خودرویی متنوع مانند صافکاری با دستگاه، تگرگ زدگی ماشین در مجموعه های این چنینی عرضه می شود. این مجموعه با کمک تکنسین ماهر و با تجربه تلاش دارد خدمات خود را با سطح کیفی بالاتری به مشتریان ارائه کند. در مجموعه های این چنینی از ابزارآلات مدرن و متخصصان باتجربه خودرو به کار برده می شود که به طور کامل با سرامیک خودرو آثار تگرگ زدگی خودرو را برطرف می کنند.

دستگاه صافکاری

احتمالا شما جزء افرادی هستید که در مراقبت از خودرو حساسیت زیادی به خرج می دهید اما باید بگوییم تورفتگی و تصادف جزء اتفاقاتی اجتناب ناپذیری هستند که امکان پیش آمدن آن برای هر کس وجود دارد. با توجه به این که مخارج صافکاری ماشین بسیار بالاست، بنابراین باید خودتان اقدام کرده و من بعد با پرداخت هزینه بسیار کم، بیشتر گودی های ایجاد شده و ضربات وارد شده به خودروی خود و حتی اطرافیان را به راحتی و بدون نیاز به هیچ تخصصی برطرف کنید.

گفتنی است که بیشتر صافکارهای ماشین تجهیزات بسیار قدیمی به کار می برند ولی شما با تهیه دستگاه صافکار خارق العاده، با یک وسیله حرفه ای با کارایی راحت ارتباط دارید. صافکاری با دستگاه شیوه های متفاوت و مختلفی دارد. چون که جزء فنی ترین و خلاق ترین رشته های تعمیر و نگهداری خودرو به شمار می آید. باید بگوییم به شمار هر صافکار شیوه ای برای صافکاری ابداع شده است. ولی برخی از این شیوه ها به علت مفید بودن و کامل بودن آن ها به عنوان شیوه های اساسی و رایج صافکاری خودرو معروف هستند. یکی از این شیوه ها که اخیرا از آن در صافکاری اتومبیل ها به کار برده می شود، صافکاری بدون رنگ لیزری است.

دستگاه صافکاری اتوماتیک

صافکاری با دستگاه جزء پراستفاده ترین رشته های تعمیر و نگهدار خودرو محسوب می شود. به منظور تعمیر بدنه اتومبیل، دستگاه ساکشن یا مکنده صافکاری، روی بدنه قر شده و گود شده اتومبیل گذاشته می شود و با ایجاد خلا، فشار منفی وارد شده و قسمت گود شده بدنه خودرو به سمت عکس خود (یعنی بیرون) می کشاند. به این شکل گود شدگی اتومبیل، ترمیم می یابد و لایه بدنه به جای خود بر می ‌گردد. با کمک شیوه‌ های دستی صافکاری، در جهت باز گرداندن قسمت گود شده بدنه، آثار آن با شدت بیش تری معلوم خواهند شد.

در حالی که دستگاه مکنده صافکاری، برگرداندن لایه بدنه به جای اولیه خود را به صورتی کاملا طبیعی به پایان می رساند و حالتی مشابه به وضعیت قبل از ضربه، خواهد بود. یقینا اطلاع دارید صافکاری موجب افت قیمت خودور می شود ولی صافکاری با دستگاه یا صافکاری pdr در کارشناسی خودرو موجب افت قیمت نمی شود. شاید این سوال برای شما پیش آید که صافکاری بدون رنگ چگونه انجام می شود در ادامه شرح مختصری راجع به این مبحث بیان خواهیم کرد.

صافکاری با دستگاه

در موقعی که بدنه اتومبیل با آسیب و رنگ بری مواجه شده باشد، صافکار و نقاش خبره آن را به حالت اول بر می گرداند. در حال حاضر با رشد فناوری و با آشنایی ابزار موجود می توان به نتیجه های خیلی بهتری دست یافت. به روند نسبتا نوینی که موجب برطرف شدن فرو رفتگی های جزئی و صدمات نشئت گرفته از تماس تگرگ به بدنه اتومبیل می شود PDR گفته می شود به عبارت دیگر تعمیر تو رفتگی بدنه خودرو به شمار می آید. این شیوه موجب صرفه جویی در وقت و مخارج در زمینه تعمیرات بدنه خودرو می شود.

به صافکاری PDR صافکاری بدون رنگ نیز اطلاق می گردد. این گونه از صافکاری با دستگاه شیوه ای است که در آن با تمرکز بسیار زیاد اپراتور از ریختن رنگ بدنه اتومبیل پیشگیری می شود و تا موقعی که به رنگ خودرو دست نزده شده باشد می توان از صافکاری PDR استفاده کرد. صافکاری با دستگاه را می توان روی هر دو صفحه آلومینیومی و فولادی اعمال کرد. در صورتی که به کار بردن بتونه را به حداقل برسانیم می توانیم از این شیوه جهت آماده سازی بخش صدمه دیده برای بتونه کاری آماده نمود. پولیش بدنه از خدمات مهم صافکاری قدیریان

صافکاری با دستگاه در موارد زیر کاربرد دارد:
• صافکاری بدون رنگ
• حفره روی درها و گلگیرها
• چین و چروک های جزئی
• تو رفتگی های بزرگ
• آسیب بدنه

قیمت دستگاه صافکاری

کشور چین دستگاه های صافکاری مانند دستگاه سیستم صافکاری بی رنگ وویو WOYO و یا هات باکس را تولید و روانه بازار کرده است و پدیده ای نوین در زمینه ترمیم بدنه خودرو محسوب می شود که تحولی نو را ایجاد کرده که بر اساس آن می توان فرورفتگی های نقطه ای ایجاد شده از ضربه یا تگرگ به بدنه خودرو را با قلم Wonder Pen در کوتاه ترین زمان به شکل کاملا بی رنگ و بدون احتیاج به باز کردن و بستن قسمت های آسیب دیده انجام داد، فناوری این وسیله متناسب با دستگاه هات باکس سوییس T Hot box است و از ضمانت نامه بلند مدت و خدمات پس از فروش دراز مدت بهره مند می باشد تا خریدار بدون نگرانی از دستگاه به صورت حرفه ای استفاده نماید.

جدیدترین دستگاه صافکاری

با گذشت زمان آن چه که بیش از همه مشهود است گسترش خودروها و بالا رفتن نیاز افراد به استفاده از خودروها بوده به دنبال آن نیاز افراد به صافکاری و تعمیرات بدنه خودرو نیز افزایش یافت. زیرا در هر صورت امکان برخورد و تصادف دو خودرو به یکدیگر و یا برخورد خودرو به سایر موارد وجود دارد که هزینه های گزافی را به دنبال خواهد داشت. در دهه اخیر صافکاری با لیزر ابداع شده که جزء گونه های نوین صافکاری و یکی از پیشرفته ترین فناوری های به کار رفته در صافکاری است. به کار بردن صافکاری با لیزر بسیار آسان بوده و شما به راحتی و با پرداخت هزینه ای جزیی می توانید اتومبیل خود را در کوتاه ترین زمان ممکن از صافکاری خبره و باسابقه تحویل بگیرید.

صافکاری با دستگاه

یک نمونه از صافکاری با دستگاه، صافکاری بدون رنگ مغناطیسی هاتباکس است که در ادامه به آن می پردازیم:

تمام افراد متخصص بایستی شیوه کار با این دستگاه را بیاموزند. در صافکاری با دستگاه مکش، صافکاری نوین فناوری مایکروویو به کار رفته است که می تواند مولکول های فولاد و بدنه ماشین را با کمک امواج الکترومغناطیسی به حرکت در بیاورد و با کمک خاصیت اتمی در بدنه ماشین گودی های به وجود آمده در بدنه را برطرف کند. این دستگاه از ابزار صافکاری بیرنگ محسوب می شود و می تواند بی آنکه صدمه ای به بدن وارد کند گودی های به وجود آمده را برطرف نماید.

انواع دستگاه های صافکاری

دستگاه های گوناگونی برای صافکاری تولید شده اما صافکاری با دستگاه های نوین مد نظر اغلب خودروداران است. در ادامه صافکاری با دستگاه های مختلف بیان شده تا بتوانید از آن ها شناخت بیشتری پیدا کنید.
• صافکاری با دستگاه اتوماتیک
یکی از تجهیزات متنوعی که در صافکاری اتومبیل به کار برده می شود، دستگاه صافکاری خودکار است. این دستگاه با تولید اشعه های ماکروویوی بر بدنه اتومبیل شما اثر گذاشته و آن را تعمیر می کند.
• صافکاری با دستگاه تی هاتباکس
جدید ترین دستگاه صافکاری خودرو برای برطرف شدن قری ها و تورفتگی های تگرگی، دستگاه صافکاری تی هاتباکس است. این ابزار مانند یک اتو خودرو را صافکاری می کند و برای گودی های جزئی به کار برده می شود. این ابزار انبساط حرارتی بر روی نقاط مشخص و گود وارد می کند و این قسمت ها را منعطف می کند تا صافکار به آسانی خودرو را به شکل اول برگرداند.

• صافکاری بی رنگ یا پی دی آر
دستگاه صافکاری بدون رنگ یک ابزار کارآمد در این زمینه به شمار می آید و به قسمتی از محصولات اختصاص دارد که در صافکاری بدون رنگ به کار برده می شوند و از کاهش یافتن قیمت اتومبیل پیشگیری می کند.
• شیوه صافکاری با لیزر
در این سبک صافکاری می توان با حداقل ترین مبلغ نسبت به مبلغ پرداختی در صافکاری سنتی با صرف کمترین زمان، خودروی خود را از صافکار بامهارت تحویل بگیرید. همان گونه که می دانید در گذشته از تجهیزات محدودی برای صافکاری خودرو استفاده می شد اما در حال حاضر تجهیزات بسیار زیادی ارائه شده که با کمک آن ها می توانید صافکاری با دستگاه را انجام دهید. با کمک روش های نوینی که برای صافکاری خودرو ابداع شده دیگر جای هیچ نگرانی برای تعمیر خودرو وجود ندارد. پولیش نانو از خدمات مهم صافکاری قدیریان است.

تصادف اتفاق اجتناب ناپذیر زندگی روزمره است که جدا از آسیب های جانی، به بدنه ماشین آسیب های بسیاری وارد می کند. از آن جایی که امروزه تعویض ماشین ها با توجه به قیمت دلار و هزینه های زندگی کار چندان عاقلانه ای نیست، صافکاری با دستگاه مکش گزینه ای است که به شما پیشنهاد می کنیم. در ادامه این مطلب درباره صافکاری با دستگاه مکش بیشتر صحبت خواهیم کرد.

صافکاری با دستگاه مکش

انواع صافکاری خودرو

ابتدا بیایید کمی درباره صافکاری و انواع آن صحبت کنیم. صافکاری مجموعه فعالیت های است که یک صافکار برای ترمیم بدنه آسیب دیده خودرو انجام می دهد. این فعالیت ها با توجه به دامنه و وسعت آسیب وارده به بدنه اتومبیل ممکن است از چکش کاری ساده تا نقاشی بدنه ترمیم شده متغیر باشد. هر چه آسیب وارده به بدنه ماشین بیشتر و بزرگ تر باشد به همان میزان نوع صافکاری که باید بر روی بدنه اتومبیل انجام شود گسترده تر خواهد بود. صافکاری شامل انجام صافکاری بی رنگ و صافکاری و نقاشی است که با توجه به نوع آسیب انجام می پذیرید.


یک صافکار حرفه ای می تواند با استفاده از ابزار صافکاری بدون رنگ، بدنه اتومبیل شما را در صورتی که بدنه اتومبیل دچار خراش های عمیق، پارگی و ریختگی رنگ نشده باشد، مانند روز اول به شما تحویل دهد. امروزه بهترین صافکاران از دستگاه های صافکاری برای انجام صافکاری بدنه خودرو استفاده می نمایند. این دستگاه ها با کاهش صدمات ناشی از صافکاری دستی، مطمئن ترین راه برای ترمیم بدنه خودروهای لوکس به خصوص ماشین های خارجی می باشد. صافکاری انواع مختلفی دارد:
• صافکاری حرفه ای
امروزه صافکاری به یکی از موفق ترین خدمات حوزه خودرو تبدیل شده است. با گسترش هرچه بیشتر استفاده از ماشین و افزایش تعداد آنها در شهرها و جاده های کشور، صافکاری و سایر فعالیت های مربوط به ترمیم و تعمیر بدنه خودرو از جایگاه خاصی برخودار گردیده اند.
با توجه به قیمت روزافزون اتومبیل و روی آوردن مردم به خرید اتومبیل های دسته دوم، صافکاری حرفه ای بدنه خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه به این نکته که هر لکه، فرو رفتگی، برآمدگی یا رنگ ریختگی بدنه خودرو می تواند قیمت آن را تا حد زیادی کاهش دهد، صاحبان خودرو را بر آن داشته است برای جلوگیری از افت شدید قیمت اتومبیل خود، ماشین های تصادفی خود را به یک صافکار حرفه ای بسپارند تا با انجام یک صافکاری بی نقص، بدنه خودرو مانند روز اول نمایش داده شود و اتومبیل با کاهش قیمت شدیدی مواجه نگردد.
• صافکاری با قالب تنه (صافکاری سنتی)
صافکاری سنتی دارای نقاط ضعف بسیاری بوده است و تنها صافکاران بسیار حرفه ای قادر هستند با استفاده از صافکاری سنتی و ابزار آن یک کار بی عیب و نقص را در صافکاری به شما تحویل دهند. صافکاری سنتی با استفاده از ابزار مشتی و قالب تنه در بسیاری از صافکاری های قدیمی تهران و شهرستان های ایران همچنان ادامه دارد که پاسخگوی ماشین های قدیمی می باشد و درباره نیاز ماشین های لوکس خارجی جوابگو نیستند.
• صافکاری بی رنگ
امروزه با توجه به افزایش روز به روز قیمت خودرو، صافکاری بی رنگ به عنوان ترفندی برای جلوگیری از کاهش قیمت ماشین های تصادفی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. صافکاری بی رنگ یکی از اصلی ترین خدمات ممکن در هر صافکاری است و یک صافکار حرفه ای باید بتواند حتی الامکان آسیب های وارده به بدنه خودرو را با استفاده از صافکاری بی رنگ ترمیم نماید. صافکارحرفه ای با تشخیص میزان آسیب وارده شده به اتومبیل تصمیم به تعمیر بدنه با استفاده از صافکاری بی رنگ، صافکاری و نقاشی یا تعویض قطعه می گیرد.

در برخی موارد شدت آسیب به قدری وسیع است که صافکار ناگریز از برش قسمتی از بدنه خودرو برای رفع آسیب دیدگی خواهد بود یا برای ترمیم بهتر قسمت صدمه دیده ماشین ناچار از رنگ زدن آن قسمت است.در مواقعی که ضربات وارده به بدنه اتومبیل شدید نبوده و باعث ایجاد خراش و پارگی در بدنه اتومبیل نگردد، صافکار با انجام تقه گریسی بدنه تو رفته یا قر شده اتومبیل را صاف می کند. تقه گریسی قسمتی از صافکاری حرفه ای است که بدون استفاده از برش و رنگ کاری منجر به ترمیم بخش آسیب دیده مانند روز اول می شود.

• صافکاری حرارتی
صافکاری حرارتی مهمترین بخش صافکاری است که می تواند به تنهایی بدون رنگ آمیزی بدنه خودرو مورد استفاده قرار گیرد. صافکار در این نوع صافکاری با شناسایی دقیق محل آسیب دیده اقدام به بازنمودن قطعه می نماید. همانطور که گفتیم بدنه اتومبیل از قطعات زیادی تشکیل می شود که هریک از آنها امکان جدا سازی و حتی تعویض دارد. صافکار پس از جدا کردن قطعه با استفاده از سمباده و آب سطح داخلی قطعه را کاملا سمباده زده تا میدان دید مناسب خود برای وارد کردن ضربات پیدا کند.

صافکاری با دستگاه مکش
پس از آن قسمت مشخص شده برای چکش کاری از پشت، توسط دستگاه های حرارتی، در معرض شعله مستقیم قرار می گیرند تا آهن به کار رفته در آنها نرم شده و خاصیت چکش خواری پیدا کند. در این زمان صافکار با وارد کردن ضربات اصولی و حساب شده به وسیله چکش یا مشتی اقدام به صاف کردن قسمت قر شده می کند. پس از طی این مرحله قطعه صاف شده را در معرض نور خورشید قرار می دهند تا مرحله موج گیری و ترمیم خطوط را انجام دهند.

این مرحله بسیار حساس است و تنها صافکار حرفه ای می توانند موج گیری را به گونه ای انجام دهند که هیچ اثری از آن بر روی بدنه خودرو باقی نماند. موج گیری شامل ترمیم خطوط و انحناهای ایجاد شده در بدنه است که با استفاده از مشتی و انواع فنر رد ابعاد و اندازه های متفاوت انجام می گردد. پس از موج گیری قطعات جدا شده پس از میزان کاری به بدنه خودرو متصل می گردند. یکی از مدل های صافکاری بدون رنگ، صافکاری با دستگاه مکش است.

صافکاری با دستگاه مکش

ذات صافکاری با مکش یا دستگاه مکنده، به این وابسته است که بدون ریزش یا خرد شدن رنگ و با حفظ بالاترین کیفیت، به صاف کردن محل آسیب دیده بدنه بپردازد، اما همیشه این اتفاق نیفتاده و کمابیش وضعیت به نقاشی بدنه منجر می شود .به خاطر داشته باشید که صافکاری با دستگاه مکنده، به تخصص خاصی نیاز دارد و سپردن آن به صافکارهایی که از تجربه لازم برخوردار نیستند، به نتیجه ناخوشایندی منجر خواهد شد.

دستگاه مکش یکی از ابزارهای مهم در رفع قری و تو رفتگی بدنه خودرو می باشد. این دستگاه بیشتر برای خودروهایی که دارای طراحی منحنی هستند مانند پژو 206 کاربرد دارد. لازمه کار با دستگاه مکش، مهارت و تجربه صافکار است. یک صافکار با تجربه به خوبی به اصول استفاده از دستگاه مکش برای انجام صافکاری بدون رنگ آگاه است و با به کار بستن آنها بهترین نتیجه را برای ترمیم آسیب بدنه خودرو رقم خواهد زد.

روش و مراحل صافکاری با دستگاه مکش و ساکشن

روش کار صافکاری با دستگاه مکش به ترتیب زیر است:
• ابتدا صافکار باید کلاهک مکنده صافکاری خودرو را به درستی در بخش فرورفته یا به اصطلاح قر شده بدنه خودرو، قرار بدهد. توجه داشته باشید که تنظیم کلاهک در قسمت صحیح، اهمیت زیادی دارد و حتما باید نتظیم آن به درستی صورت بگیرد.
• پس از قرار دادن کلاهک دستگاه مکنده صافکاری خودرو، بخش فرو رفته را با ایجاد خلاء به بیرون کشیده و وضعیت آن بهبود یافته و صاف می شود.
اکنون وقت آن می رسد که صافکار به کمک چکش و ابزار صافکاری خود، به صاف کردن ظریف و نهایی بخش معیوب بپردازد. اگر در این مرحله آسیب به شکلی باشد که خطر ریزش و خرد شدن رنگ بدنه مطرح شود، نیاز به استفاده از ابزاری برای حفظ رنگ خواهد بود. اما اگر صافکار موفق به حفظ رنگ نشده و در نهایت با خرد شدن و ریزش رنگ، مواجه شویم؛ ناچار همان قسمت از بدنه رنگ خواهد شد.

نقاشی خودرو از خدمات مهم صافکاری قدیریان

بهترین روش صافکاری با دستگاه مکش

صافکار با استفاده از ایجاد مکش و فشرده کردن هوا در خلاف جهت فرو رفتگی و قری ایجاد شده در بدنه خودرو با استفاده از دستگاه مکش در جهت بیرون کشیدن بدنه خودرو اقدام می نماید. این روش با استفاده از دستگاه های مدرن مکش صافکاری مهیا است که دارای قابلیت تنظیم فشار هوا را دارند توسط صافکاران حرفه ای انجام می شود.

یکی از بزرگترین مزیت های صافکاری با دستگاه مکش استفاده از عامل بی ضرر فشار بر روی بدنه خودرو به جای عوامل گرما، برش و مواد شیمیایی است که خود می توانند آسیب دیگری را به بدنه وارد نمایند، مکش ایجاد شده با استفاده از دستگاه مکش حداقل آسیب را به بدنه و رنگ خودرو وارد می نمایند. علاوه بر آن رفع فرو رفتگی و قری در کمترین زمان ممکن اتفاق می افتد. از این روش بیشتر در خودروهای لوکس و خارجی استفاده می شود.

صافکاری با دستگاه مکش

ویژگی های صافکاری با دستگاه مکش

فارغ از بحث تعمیر بدنه خودرو، احتمالا می دانید که ساکشن در لغت به معنی مکش و کشیدن به داخل خود است. اما در بحث تعمیر بدنه خودرو، دستگاه ساکشن یا مکنده صافکاری، روی بدنه قر شده و فرو رفته خودرو قرار گرفته و با به وجود آوردن خلا، فشار منفی ایجاد کرده و بخش فرورفته بدنه خودرو به سمت مخلاف (یعنی بیرون) می کشاند. به این صورت قر شدگی و فرورفتگی خودرو، ترمیم شده و لایه بدنه به جای خود بازمی گردد.

این در حالی است که با استفاده از روش های دستی و معمول صافکاری، در جهت برگرداندن بخش فرورفته، آثار آن با شدت بیشتری مشخص خواهند بود. اما دستگاه مکنده صافکاری، بازگرداندن لایه بدنه به سر جای خود را به شکلی کاملا طبیعی انجام داده و وضعیت بسیار شبیه به حالت پیش از ضربه، خواهد بود. البته لازم به ذکر است که ماجرا با استفاده از دستگاه ساکشن بدنه به پایان نرسیده و اغلب پس از آن، نیاز به دخالت صافکار و چکش کاری دستی او خواهد بود. صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو از خدمات مهم صافکاری قدیریان است.

هزینه صافکاری با دستگاه مکش

بدیهی است که با توجه به تکنولوژی به کار رفته در این روش صافکاری و میزان مهارت مورد نیاز صافکار، قیمت بالاتری در قیاس با سایر روش های صافکاری و تعمیر بدنه خودرو دارند. از این رو معمولا چنین روشی را برای خودروهای گران قیمت یا قر شدگی های وخیم، به کار می گیرند. با گسترش هرچه بیشتر استفاده انسان از اتومبیل به همان نسبت میزان تصادفات نیز افزایش می یابد. بدنه اتومبیل ها در صورت آسیب دیدن نیازمند متخصصین صافکاری برای تعمیر بدنه خودرو می باشد.

آسیب های وارده به بدنه اتومبیل می تواند در نوع خود کوچک یا بزرگ باشد که با استفاده از روش های متفاوتی در صافکاری قابلیت ترمیم دارند. صافکاری ها انواع مختلفی دارند که شاید بهترین آن صافکاری بدون رنگ باشد. یکی از انواع صافکاری بدون رنگ، صافکاری با دستگاه مکش است. ذات صافکاری با مکش یا دستگاه مکنده، به این وابسته است که بدون ریزش یا خرد شدن رنگ و با حفظ بالاترین کیفیت، به صاف کردن محل آسیب دیده بدنه بپردازد، اما همیشه این اتفاق نیفتاده و کمابیش وضعیت به نقاشی بدنه منجر می شود.

صافکاری با ساکشن

صافکاری با ساکشن یکی از خدمات مهم در مراکز صافکاری و نقاشی است که معمولا به آن صافکاری با دستگاه مکش گفته میشود. این روش بیشتر برای صافکاری بدون رنگ کاربرد دارد و یا برخی از خودروهای لوکس که نمیخواهند با انجام صافکاری، از قیمت ماشین کاهش دهند بسیار مناسب است. صافکاری با ساکشن یک روش کم هزینه و محسوب میشود که در برابر خدمات دیگر صافکاری در مدت زمان کمتری قابل انجام است. 

آسیب دیدن بدنه خودرو در هر شرایطی، بسیار آزاردهنده است و مثل یک خوره به جان صاحب خودرو خواهد افتاد. شاید سال‌ها قبل برای صافکاری و نقاشی بدنه آسیب دیده خودرو، از روش‌های ترمیمی ساده‌ای استفاده می‌شد که به وضوح نیز قابل تشخیص بودند؛ اما امروزه به سمت روش‌های نوین و به مراتب حرفه‌ای‌تری حرکت کرده‌ایم. صافکاری با ساکشن یا صافکاری با دستگاه مکش و مکنده، یک از انواع صافکاری مدرن است که بیشتر برای خودروهای گران قیمت و لوکس به کار گرفته می‌شود.

صافکاری با ساکشن چیست؟

ساکشن در لغت به معنی مکش و کشیدن به داخل بکار برده میشود اما در بحث صافکاری و تعمیر بدنه ماشین، دستگاه ساکشن یا مکنده صافکاری، روی بدنه قر شده و فرو رفته خودرو قرار گرفته و با به وجود آوردن خلا، فشار منفی ایجاد کرده و بخش فرورفته بدنه خودرو به سمت مخلاف (یعنی بیرون) می‌کشاند. به این صورت قر شدگی و فرورفتگی خودرو، ترمیم شده و لایه بدنه به جای خود بازمی‌گردد. برای برگردانندن فرورفتگی خودرو به جای اصلی از دو دستی و دستگاهی استفاده می شود.

در حالت دستی اگر مکان فرورفتگی قابل تنظیم با دست باشد انجام می شود و در حالت دوم اگر محل فرورفتگی در قسمت هایی از خودرو باشد که قابل تنظیم با دست نیست، مانند درب ماشین از روش مکش با دستگاه قابل تعمیر است. دستگاه مکنده صافکاری، بازگرداندن لایه بدنه به سر جای خود را به شکلی کاملا طبیعی انجام داده و وضعیت بسیار شبیه به حالت پیش از ضربه، خواهد بود. البته لازم به ذکر است که ماجرا با استفاده از دستگاه ساکشن بدنه به پایان نرسیده و اغلب پس از آن، نیاز به دخالت صافکار و چکش کاری دستی او خواهد بود.

مراحل صافکاری با ساکشن

1. در مرحله اول صافکاری با دستگاه مکش، صافکار باید کلاهک مکنده صافکاری خودرو را به درستی در بخش فرورفته یا به اصطلاح قر شده بدنه خودرو، قرار بدهد. توجه داشته باشید که تنظیم کلاهک در قسمت صحیح، اهمیت زیادی دارد و حتما باید نتظیم آن به درستی صورت بگیرد در غیر این صورت ممکن است قسمت صاف خودرو به سمت بیرون دچار فرورفتگی شود.

2. پس از قرار دادن کلاهک دستگاه مکنده صافکاری خودرو، بخش فرو رفته را با ایجاد خلاء به بیرون کشیده و وضعیت آن بهبود یافته و صاف می‌شود. حتما به این نکته دقت شود که هوای داخل دستگاه بطور کامل گرفته شود و ماننده دستگاه بادکش به سمت مشخص شده چسبیده باشد.

3. در مرجله آخر صافکار به کمک چکش و ابزار صافکاری خود، به صاف کردن ظریف و نهایی بخش معیوب بپردازد. اگر در این مرحله آسیب به شکلی باشد که خطر ریزش و خرد شدن رنگ بدنه مطرح شود، نیاز به استفاده از ابزاری برای حفظ رنگ خواهد بود. اما اگر صافکار موفق به حفظ رنگ نشده و در نهایت با خرد شدن و ریزش رنگ، مواجه شویم؛ ناچار همان قسمت از بدنه رنگ خواهد شد.

صافکاری با ساکشن

قیمت صافکاری با ساکشن

با توجه به تکنولوژی به کار رفته در این روش صافکاری و میزان مهارت مورد نیاز صافکار، قیمت بالاتری در قیاس با سایر روش‌های صافکاری و تعمیر سپر خودرو دارند. از این رو معمولا چنین روشی را برای خودروهای گران قیمت یا قر شدگی‌های وخیم، به کار می‌گیرند. تشخیص روش صحیح برای صافکاری و تعمیر بدنه آسیب دیده خودروی شما، نیاز به کارشناسی اولیه دارد.

یک صافکار حرفه‌ای خودرو، می‌تواند پس از بررسی آسیب دیدگی بدنه ماشین، بهترین راهکار و روش صافکاری و اصلاح را معرفی نماید. به این نکته توجه کنید که در تمام موارد گران قیمت‌ترین آن‌ها و البته پیشرفته‌ترین نیست. برخی اوقات روش‌های ساده ترمیمی می‌توانند بهترین راه حل برای آسیب دیدگی بدنه خودروها باشند. بنابر این هرگز با عجله تصمیم نگیریم و حتما مشاوره مطمئنی برای ترمیم بدنه خودروی خود، دریافت کنید.

صافکاری خودرو با دستگاه مکش

مکنده صافکاری خودرو دستگاهی است که با بهره‌گیری از آن می‌توان فرورفتگی بوجود آمده در بدنه اصلی اتومبیل را از بین برد. مکنده صافکاری خودرو از طریق بوجود آوردن خلاء هوا میان قسمت فرورفته پیکره اتومبیل و سری پلاستیکی مکنده صافکاری خودرو، نیروی کششی زیادی تولید می‌کند و باعث می‌شود بخش فرورفته در بدنه خودرو به سرعت خارج شود. مکنده صافکاری خودرو به دو صورت عمومی و تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین رو مکنده صافکاری خودرو به شکل‌‎های متفاوت تولید و عرضه می‌شود. استفاده از مکنده صافکاری خودرو در پروسه صافکاری بدون رنگ یک امر جدید به حساب می‌رود که در بسیاری از موارد کارساز بوده است و مورد استقبال صافکارها و افراد متخصص این حوزه قرار گرفته است. بهره‌گیری از مکنده صافکاری بدون رنگ به صورت عمومی نیاز به دانش تخصصی ندارد اما قطعا باید دقت انجام شود تا آسیبی به بدنه اتومبیل وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *