صافکاری به مجموعه ای از فعالیت هایی گفته میشود که یک تعمیرکار ماشین برای ترمیم و تعویض قطعات انجام میدهد. اتومبیل ها ممکن است به هر دلیلی که عمده ترین آن تصادفات است دچار آسیب های جزئی و کلی بدنه شوند .همانگونه که گفته شد بدنه اتومبیل ساخته شده از چند لایه فلز است که پس از حرارت دهی در دمای بالا به شکل اتومبیل در آمده اند. این بدنه های فلزی به گونه ایست که افراد معمولی قادر به رفع خراش ها ، فرورفتگی ها ، قرشدگی ها و حتی آسیب های رنگی بدنه نیستند و لازم است به یک صافکار با تجربه و ماهر مراجعه گردد .

صافکاری انواع متفاوتی دارد که مهمترین آنها صافکاری بدون رنگ و صافکاری با رنگ می باشد . پس از انتخاب نوع صافکاری ، صافکار با استفاده از ابزارهای مخصوص مانند چکش و دستگاه مکنده ، قرشدگی ، فروفتگی و یا برآمدگی ایجاد شده در بدنه اتومبیل را از بین می برد تا بدنه به حالت اولش باز گردد. برخی از صدمات تنها با انجام همین مرحله ترمیم می شود و صافکار پساز رفع پستی و بلندی ایجاد شده در بدنه به سراغ پولیش کاری می رود و با ایجاد یکدستی در بدنه کار صافکار تمام می شود.

 

 

صافکاری نقاشی ماشین

همانطور که گفتیم بدنه ماشین از چند لایه فلز تشکیل شده است که ممکن است هرکدام از لایه ها با توجه به نوع ماشین دارای جنس متفاوتی باشند به همین دلیل هنگام ضربه خوردن به بدنه ماشین باید بدون هیچ عملیاتی آن را به دست متخصص این کار سپرد. در جریان تصادفات امکان آسیب رسیدن به این ورقه‌های فلز است هر چه شدت ضربات وارد بیشتر باشد به همان میزان احتمال ایجاد فرو رفتگی و قر شدگی در بدنه خودرو بیشتر می‌شود. صدمات وارده به بدنه تنها به تورفتگی یا ایجاد خط و خش نمی‌انجامد گاهی در اثر ضربات بدنه دچار پارگی یا رنگ ریختگی می‌شود که لازم است صافکار علاوه بر ترمیم پستی و بلندی‌های ایجاد شده در جهت رنگ کردن یا حتی تعویض قطعه آسیب دیده برآید.

 

صافکاری بدون رنگ

در صافکاری بی رنگ، هدف صافکار صاف کردن سطح فرو رفته یا برآمده در بدنه خودرو است.که این کار با استفاده از چکش کاری و استفاده از دستگاه پمپ باد یا همان دستگاه مکش انجام می‌شود. انجام این عملیات‌ها موج‌هایی را در رنگ بدنه به وجود می‌آورد که یک صافکار حرفه ای قادر است این موج‌ها را از بین ببرد. اما در صافکاری با رنگ صافکار لازم است که با ایجاد بستری از رنگ و پولیش بر روی بدنه خودرو، آسیب‌های وارده را ترمیم نماید. در این حالت صافکار باید با استفاده از رنگ بستر و پولیش قسمت آسیب دیده را کاملا صافکاری نماید تا بدنه مانند روز اولش شود.

 

صافکاری بدون رنگ کاپوت

در تصادفات رانندگی پس از مراجعه به مجموعه صافکاری برای درست کردن نقاط آسیب دیده،پس از بررسی شخص صافکار بسته به شدت ضربه تصمیم می‌گیرد که قطعه تعویض، صافکاری و یا صافکاری و رنگ شود. به همین دلیل در صنعت صافکاری بدنه خودرو، دو روش کلی صافکاری بدون رنگ کاپوت و صافکاری با رنگ کاپوت وجود دارد که بسته به مهارت و صلاح‌دید صافکار یکی از این دو روش انتخاب می‌شود.

به عنوان مثال اگر ضربه وارد‌شده در حدی نباشد که به ورق و رنگ آسیب برسد (فقط در حد فرو رفتگی بدنه باشد) خودرو اصطلاحا با تقه گریسی صاف می‌شود. برای صافکاری بی‌رنگ یک بخش از خودرو روش‌های مختلفی وجود دارد که مرسوم‌ترین و قدیمی‌ترین آن، چرب‌کردن بدنه با استفاده از گریس و در نهایت صاف کردن ورق با بهره‌گیری از ابزار‌آلاتی است.

هرچند که این روزها کمتر صافکاری از این روش برای ترمیم بدنه بهره می‌گیرد اما این اصطلاح چیزی است که در بین مردم مرسوم است. صافکاری بدون‌رنگ کاپوت روش‌های مختلفی از جمله همان صافکاری تقه گریسی مشهور، حرارتی و با استفاده از نور خورشید دارد که در هر یک از این روش‌ها، تنها هنر صافکار است که میزان تمیزی کار را مشخص می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *