ابزار صافکاری جزء تخصصی ترین تجهیزات در زمینه صافکاری حساب میشود. همانطور که میدانید صافکاری و نقاشی یکی از امور تخصصی است که برای انجام آن نیاز به فرد متخصص میباشد. ابزار صافکاری بر اساس نوع فرآیند برگزیده از سوی صافکار یا متخصصان این حوزه، متفاوت است؛ از همین رو نباید انتظار داشت که در تمام امور مربوط به ترمیم قطعات بدنه خودرو از ابزار صافکاری یکسان استفاده شود. البته تجربه و دانش صافکار نیز در انتخاب نوع ابزار صافکاری تاثیرگذار است؛ بسیاری از افراد فعال در حوزه صافکاری آشنایی لازم را با تمام ابزار صافکاری ندارند و همین موضوع سبب شده است که ابزار صافکاری مورد استفاده آن‌ها بسیار محدود باشد.

 

ابزار صافکاری بدون رنگ

با توجه به اینکه خودرویی که رنگ شدگی دارد در بازار خرید و فروش خودروی دست دوم امتیاز منفی و محسوب می شود استفاده از ابزارهای مدرن صافکاری بدون رنگ حائز اهمیت است. میله های صافکاری بیرنگ برای صافکاری بدون رنگ یا به اصطلاح دقیق تر چوموک کاری استفاده می شود امروزه میله صافکاری پی دی آر (pdr) جزو مدرن ترین تجهیزات صافکاری بدون رنگ می باشند. با روی آوردن صنایع اتومبیل سازی به استفاده از آلومینوم به جای فولاد تحول چشمگیری در وسایل صافکاری به وجود آمد و دیگر از سختی فولاد در این ابزار خبر چندانی نیست. ابزار صافکاری بی رنگ دارای انواع گوناگونی می باشد که هر یک از این ابزار با توجه به نوع و حجم آسیب دیدگی اتومبیل طراحی شده اند.

 

ابزار صافکاری

 

صافکاری بدون رنگ

صافکاری بدون رنگ یکی از خدماتی است که مراکز صافکاری و نقاشی برای تعمیر ماشین های تصادفی و آسیب دیده استفاده میکنند. همانطور که می‌دانید در حوزه خدمات خودرو صافکاری قطعات و نواحی آسیب دیده به دو شکل بدون رنگ و با استفاده از رنگ صورت می‌گیرد. بر اساس فرم و شدت ضربه یا فشار وارد شده به نواحی مختلف بدنه اتومبیل‌ها، صافکار تصمیم می‌گیرد که قطعه را تعویض یا ترمیم کند؛ در صورتی که شدت و نوع ضربه به شکلی باشد که قطعه قابلیت این را داشته باشد به صورت بی رنگ ترمیم شود صافکار بر اساس میزان دانش خود می‌تواند قطعه را به شکلی ترمیم کند که نیازی به استفاده از رنگ نباشد.

همانطور که می‌دانید صافکاری بدون رنگ نیاز به مهارت، تجربه و دانش فراوانی است؛ از همین رو نباید انتظار داشت تمام فعالان این حوزه توانایی ترمیم قطعات را بدون استفاده از رنگ داشته باشند. اولین و مهم‌ترین شرط صافکاری بی رنگ این است که رنگ قطعه آسیب دیده از بین نرفته باشد و در زمان اعمال فشار یا ضربه رنگ روی سطح بدنه باقی مانده باشد. معمولا اگر رنگ بدنه اتومبیل شما از نوع نرم باشد، با کوچک‌ترین ضربات نیز دچار رنگ‌پریدگی می‌شود و فقط در زمان اعمال فشار است که لایه‌های زیرین قادر هستند رنگ لایه کوتینگ را حفظ کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، بیش از 90 درصد خودروهای موجود در کشور با رنگ‌های نرم پوشیده شدند و معمولا در برابر ضربات دچار رنگ‌پریدگی می‌شود.

 

نقاشی و صافکاری

بدنه ماشین دارای چند ورقه فلز است که با توجه به ایمنی اتومبیل این لایه ها بیشتر یا کمتر میشود. در جریان تصادفات امکان آسیب رسیدن به این ورقه‌های فلز است هر چه شدت ضربات وارد بیشتر باشد به همان میزان احتمال ایجاد فرو رفتگی و قر شدگی در بدنه خودرو بیشتر می‌شود. صدمات وارده به بدنه تنها به تورفتگی یا ایجاد خط و خش نمی‌انجامد گاهی در اثر ضربات بدنه دچار پارگی یا رنگ ریختگی می‌شود که لازم است صافکار علاوه بر ترمیم پستی و بلندی‌های ایجاد شده در جهت رنگ کردن یا حتی تعویض قطعه آسیب دیده برآید.

 

ابزار صافکاری

 

صافکاری بی رنگ با استفاده از دستگاه صافکاری بدون رنگ مغناطیسی

دستگاه صافکاری بدون رنگ مغناطیسی از سری دستگاه‌های تگرگ کشی هستند که با امواج گردابی الکتریکی کار می‌کند. خاصیت این امواج به گونه ای است که مولکول‌های فولاد را به جنبش درآورده و باعث بیرون آمدن فرو رفتگی‌ها می‌شود. این دستگاه مکمل سمبه کاری و بادگیری است و صافکار باید قبل از استفاده از دستگاه صافکاری مغناطیسی ابتدا قری ایجاد شده را با استفاده از سمبه کاری نرم و گرد کند. پس از سمبه کاری و بادگیری آنگاه اقدام به استفاده از دستگاه صافکاری مغناطیسی نماید. این دستگاه در انواع مختلفی در بازار وجود دارد و بیشتر آنها ساخت کشورهای اروپایی و آسیایی مانند چین است. دستگاه تگرگ کش مغناطیسی دارای ترانس، کابل اصلی و نازل مخصوص صافکاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *