تغییرات آب و هوایی امروزه یکی از مسائلی است که ممکن است در بسیاری از کشورها اتفاق بیوفتد. یکی از اتفاقاتی که ممکن است به بدنه خودرو شما ضربه بزند، باریدن تگرگ است که در سالهای اخیر شاهد شدت و آسیب های وارد شده به آن بودیم. هر نوع جریان جوی که باعث بارش باران، باد و طوفان میشود، به برخی لوازم شما که در معرض این اتفاق قرار دارند مانند ماشین ممکن است دچار خسارت بیشتری شوند. بدنه ماشین به دلیل اینکه از جنس آلومینیوم قابل فرورفتگی است، بیشتر در معرض این حوادث آسیب میبیند. به همین دلیل باید دنبال راهی برای جبران این آسیب دیدگی به ماشین خود باشید.

تگرگ خوردگی ماشین

تگرگ به گلوله های یخی گفته می شود که از ارتفاعات بلندی به سمت زمین پرتاپ میشود و با سرعتی که دارد باعث بیشتر شدن وزن آن است. به همین دلیل اجسامی که جنس آنها مانند آلومینیوم یا ورقه های نازک آهنی و فلزی باشد، به اصطلاح غر میشود و برای بازگرداندن آن به حالت اولیه نیاز به تخصص و دستگاه های خاص است. هر چه تگرگ بزرگتر باشد به همان نسبت شدت ضربه وارده توسط آن نیز بیشتر خواهد بود. بدنه اتومبیل‌ها به خصوص سقف، کاپوت جلو و عقب ماشین در برابر برخورد تگرگ می‌تواند بسیار آسیب پذیر باشد.

تگرگ ها پستی بلندی‌هایی را بر روی بدنه خودرو به وجود می‌آورد که گاهی منجر به پریدگی رنگ بدنه خودرو می‌شود. این پستی بلندی‌ها و رنگ پریدگی‌ها شکل نامطلوبی را به خودرو می‌بخشد در نتیجه برای رفع آن باید به دنبال چاره بود. مهمترین کاری که صافکاران برای رفع آثار تگرگ انجام می‌دهند، تگرگ کشی است که به رفع تگرگ خوردگی بدنه خودرو نیز شناخته می‌شود.

 

ترمیم تگرگ خوردگی ماشین

 

صافکاری خودروهای تگرگ خورده

صافکاری خودروهای تگرگ خورده یکی از اقداماتی است که مراکز تعمیر و صافکاری نقاشی خودرو انجام می دهند و نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد. رنگ برای از بین بردن فرورفتگی ناشی از تگرگ ها استفاده می شود. برای همیشه گارانتی شده است و آثار بجا مانده از برخورد تگرگ بر روی بدنه اتومبیل‌ها متفاوت است؛ اما به طور کلی این آثار در بوجود آمدن فرورفتگی‌های کوچک و برخی اوقات رنگ‌پریدگی خلاصه می‌شوند. به همین دلیل برای رفع آثار تگرگ از روی بدنه خودروها باید از متدهای تخصصی صافکاری بدون رنگ استفاده کرد. در این روش 70 درصد از صافکاری بدون عمدتا روش ما به نقاط آسیب دیده صدمه رنگ ریختگی را نمی زند در نتیجه از ارزش اتومبیل چیزی کاسته نمی شود.

 

رفع آثار تگرگ روی بدنه خودرو

متخصص قبل از زمانی که بخواهد فرورفتگی‌ها و آثار تگرگ را از روی بدنه اتومبیل‌ها ترمیم کند، ابتدا باید بررسی کند که فرورفتگی باعث تخریب رنگ شده است یا نه؛ زیرا زمانی که برخورد تگرگ باعث ایجاد خط و خش یا رنگ‌پریدگی شده باشد، این به این معناست که رنگ دچار تخریب شده است و نباید به ناحیه آسیب دیده فشار زیادی وارد شود. به همین دلیل زمانی که رنگ اتومبیل به دلیل ضربات وارد شده از سوی تگرگ تخریب شده باشد از دستگاه‌های مکش قوی استفاده نمی‌شود و ترجیحا از پکیج ساکشن پلاستیکی استفاده می‌شود.

پس از اینکه فرورفتگی رفع شد، ناحیه آسیب دیده باید پولیش زده شود تا رنگ‌پریدگی‌ها و خراشهای بوجود آمده به دلیل برخورد تگرگ، رفع شوند؛ اما اگر فرورفتگی بدون آسیب رساندن به رنگ ماشین شود و یا عمق زیادی را در برگرفته باشد، باید از دستگاه‌های مکش قدرتمتد استفاده کرد. این دستگاه‌ها قادرند به صورت نقطه‌ای نیروی مکش خود را اعمال کنند. عملکرد این دستگاه‌ها با توجه به فرم فرورفته متفاوت است؛ اما به صورت کلی این دستگاه قادر است آثار فرورفتگی‌های کوچک را با بهره‌گیری از خمیر مخصوص صافکاری از بین ببرد.

 

ترمیم تگرگ خوردگی ماشین

 

دستگاه تگرگ کش صافکاری

یک تیم متخصص صافکاری برای انجام تگرگ کشی لازم است قبل از هرچیز میزان خسارت وارده را بررسی نماید و مطمئن شود که آسیب به رنگ بدنه خودرو وارد نشده باشد، سپس با استفاده از ابزار مناسب اقدام به رفع فرور فتگی‌های بدنه نماید. اگر بارش تگرگ به بدنه خودرو خط و خشی وارد کرده باشد تیم صافکاری لازم است با دقت بیشتری عمل نماید زیرا هرگونه اعمال فشار ممکن است باعث گسترش میزان آسیب وارده به رنگ بدنه خودرو گردد. در اینگونه آسیب‌ها لازم است از دستگاه مکش قوی استفاده نشود و فقط با استفاده از ابزار پلاستیکی آثار تگرگ رفع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *