بدنه خودرو یکی از اجزای مهم خودرو است که زیبایی آن بسیار مورد توجه صاحبان خودرو به خصوص ماشین بازها می باشد. رنگ براق و بدنه ای عاری از خراش و خط خوردگی باعث افزایش زیبایی خودرو می شود و این مسئله برای اغلب افراد مهم است. به همین دلیل همانطور که صنعت خودروسازی هر روزه رشد چشمگیری دارد، محصولاتی نیز در این زمینه برای افزایش رضایت علاقه مندان به خودرو ساخته می شود. با ورود تکنولوژی نانو به صنعت خودرسازی هم جذابیت های بصری خودرو افزایش پیدا کرده و هم لایه های حفاظتی برای حفظ و افزایش استقامت بدنه خودرو در مقابل خط و خش ساخته شده است. پولیش نانو با پولیش بدنه خودرو اندکی متفاوت است. در حقیقت پولیش نانو، پلیمر مایعی می باشد که سطح بدنه خودرو را پوشش داده و با رنگ خودرو ترکیب می شود.

پولیش نانو

 این کار باعث می شود لایه ای هیدروفوبیک بر روی بدنه خودرو ایجاد شود که فواید مهمی را پدید آورد. یکی از ویژگی های مهم و بی نظیر پولیش نانو که باعث شده بسیار مورد توجه قرار بگیرد؛ ویژگی آب گریزی آن است. همانگونه که مطلع هستید در صورتی که آب یا رطوبت بر روی بدنه خودرو ریخته شود، می تواند به آن صدمه وارد نماید. همچنین گرد و خاکی که بر روی بدنه خودرو قرار می گیرد، موجب خط و خش آن می شود، اما وجود این پولیش مانع از آن می شود. پولیش نانو سطح بدنه خودرو را درخشان و روشن می کند و این مسئله باعث زیبایی ظاهری خودرو می شود. از سوی دیگر، این ذرات نانو هنگامی که با رنگی که بر روی بدنه خودرو قرار گرفته، ترکیب می شوند، در ترمیم مشکلات بدنه خودرو تاثیرگذار هستند. این پولیش نسبت به پولیش های دیگر ماندگاری بسیار زیادی دارد و همین ویژگی پولیش نانو را به یکی از محصولات پرطرفدار تبدیل کرده است.

پولیش چیست؟

در دنیای کنونی که تردد افزایش یافته و کاربرد بالای خودرو که موجب می گردد افراد به خودروی خود بیشتر توجه کنند. این توجه می تواند از جنبه های مختلف مانند جنه فنی و تخصص و جنبه زیبایی باشد. پولیش خودرو یک روش مناسب برای زیبایی و درخشش خودرو به حساب می آید. پولیش در واقع یک اصطلاح می باشد که برای طیف گسترده ای از پروسه های طراحی شده جهت حذف یا جابجایی عیوب سطحی و بیشتر شدن درخشش سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال بعد از ساخت، تعمیر، و رنگ بعضی از مصنوعات فلزی یا چوبی، می ‌توان به وسیله پولیش کاری، سطح را شکیل تر و درخشنده تر کرد. پولیش صرفا برای افزایش زیبایی ظاهری مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه دلایل دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:
حفظ پوشش و رنگ موجود بر روی سطوح گوناگون برای افزایش پایداری رنگ اهمیت دارد. با پولیش و برطرف کردن عیوب موجود در رنگ می توان به این مقصود نزدیک شد و پایداری رنگ را افزایش داد.
نمی‌توان فقط با نقاشی سپر و رنگ زدن، همه عیوب سطح را تصحیح نمود. چون باید دقت کرد که عمق نقص در ارتباط با سیستم رنگ اهمیت زیادی دارد. در صورتی که نقص به عمق رنگ یا پوشش سطح سرایت کرده باشد، باید با استفاده از پولیش آن‌ ها را رفع کرد. عیوب موجود در سطح به امکان دارد به دلایل گوناگونی پدید آیند و ضمن اینکه جذابیت و زیبایی ظاهری را کاهش می دهند، زمینه‌ای جهت نابودی رنگ و در پس از آن صدمه دیدن به سطح زیر آن می شوند. یک نوع ساینده می باشد و همانند سمباده عمل می کند، اما دارای دانه هایی بسیار ریزتر از سمباده است. در پولیش جلادهی بسیار ظریف صورت می گیرد و این عمل بر اثر اصطکاک مواد پولیشی و غلطش، و مالش دانه های موجود در آن انجام می پذیرد. در هنگام انتخاب پولیش باید بسیار دقت کرد، چرا که با پولیش نامناسب به هدف مورد نظر خود نخواهید رسید و همچنین گاهی اوقات نتیجه معکوس و زیان آوری را به همراه خواهد داشت. برای اینکه بتوانید انواع پولیش ها را به خوبی بشناسید، می بایست از مشخصات فنی آن مطلع شوید.

پولیش نانو
همان طور که بر روی سمباده ها عددی درج شده تا شدت زبری و نرمی آن را نشان دهد، در پولیش ها نیز این عدد ثبت شده است. ثبت عدد بزرگتر بر روی آن نشان دهنده نرم تر بودن پولیش است. در حقیقت این عدد نشان دهنده تعداد ذرات ساینده در واحد سطح است و عدد بزرگتر به معنی آن است که تعداد ذرات ساینده بیشتر خواهد بود، پس ذرات ریز و نرم تر هستند. هنگامی از پولیش نانو برای خودروی خود استفاده می کنیم که سطح بدنه خودرو دچار کدری شده باشد، رنگ خودرو سوخته باشدکه این سوختگی می تواند ناشی از نور خورشید و یا سوختگی به وسیله شعله باشد که در صورت سوختگی سطحی می توان با پولیش آن را ترمیم نمود. تاثیرات شیمیایی مانند باران اسیدی و شستشوی خودرو با شیونده های نامناسب دانه های ریزی روی بدنه خودرو به وجود می آورد که به رنگ صدمه می زند، اما با پولیش قابل رفع است.
لکه هایی که روی بدنه خودرو ایجاد می شوند به دلیل باران اسیدی اغلب در شهرهای آلوده اتفاق می افتند و همچنین در مکان هایی که املاح آب زیاد می باشد. بعد از شستشوی خودرو باید خیلی زود آن را خشک نمود تا به خاطر خشک شدن آب روی بدنه، املاح در سطح آن باقی نماند و رنگ خودرو را خراب نکند. همچنین در صورتی که فضولات پرندگان بر روی بدنه خودرو باقی بمانند، با توجه به اسیدی بودن آن ها رنگ خودرو آسیب می بیند.

پولیش نانو سرامیک

پولیش نانو سرامیک در حقیقت یک لایه حفاظتی برای رنگ بدنه خودرو می باشد که دوام زیادی دارد و به شکل دستی و پس از زیرسازی مناسب بر روی بدنه خودور صیقل داده می شود. نانو ذرات این مایع بی رنگ با سطح کیلر خودرو ارتباط برقرار کرده و از رنگ خودرو در مقابل صدمه های محیطی نظیر گرد و غبار ناشی از آلودگی ها، باران اسیدی، اشعه UV نور آفتاب، شیره درختان و غیره محافظت می کنند. پولیش خودروهای گران قیمت بسیار پرطرفدار هستند. بدین منظور کسانی که به دنبال موادی مقاوم و با کیفیت هستند و با حساسیت خاصی محصولات مد نظر خود را انتخاب می کنند، به سراغ پولیش های معتبر می روند. شرکت های زیادی به تولید شوینده هایی برای بعد از پولیش و سرامیک پرداخته اند تا بتوانند نیاز علاقه مندان به این محصولات را تامین کنند. روش پولیش نانو سرامیک خودرو یکی از بهترین روش ها برای محافظت از بدنه و رنگ خودرو می باشد. این روش برای انواع خودروها قابل اجرا می باشد.

مزایای پولیش نانو

از مزایای پولیش نانو سرامیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد ظاهری براق و شکیل و برخورداری از خاصیت آبگریزی که مانع از سرایت یا باقی ماندن لکه های آب بر روی خودرو می شود.
  • حفظ بدنه خودرو، عدم ایجاد خش به دلیل برخورد سنگ یا اجسام دیگر برروی بدنه خودرو.
  • عدم نیاز به نظافت مکرر خودرو، عدم ایجاد لکه های دراثر انواع آلودگی های محیطی، مانع از فرسایش شیمیایی بدنه خودرو در اثر باران های اسیدی.
  • ماندگاری بالا و اقتصادی بودن. برای حفظ بدنه خودرو روش های دیگری همچون واکس بدنه نیز وجود دارند.

اما روش سرامیک خودرو مزایایی مانند افزایش طول عمر خودرو را دارد و قادر است برای چند سال کیفیت خود را حفظ نماید. به وسیله یک شوینده مناسب می توان همه آلودگی ها را از روی بدنه خودرو تمیز کرد.برای پولیش نانو سرامیک ابتدا باید همه نواقص خودور مانند خط و خش ها، فرو رفتگی ها و غیره را برطرف کرد و آنگاه به وسیله یک ضخامت سنج، میزان ضخامت بدنه را به صورت دقیق محاسبه نمود. سپس به وسیله چسب های مخصوص قسمت هایی از خودرو مانند آینه ها، شیشه ها و قسمت های دیگری که حساس و ظریف هستند را پوشاند. آنگاه باید به وسیله پولیش مناسب همه خط و خش هایی که روی بدنه خودرو ایجاد شده را پوشاند. در این مرحله شما بایستی به وسیله چراغ قوه های خورشیدی و با دقت کل سطح بدنه خودرو را ارزیابی نمایید. با انجام این کار می توانید کوچک ترین و جزیی ترین خش ها را بیابید. آنگاه به وسیله یک پولیش مناسب این خش ها را نیز رفع نمایید. در این مرحله شما می بایست کار خود را تکمیل نموده و از مواد سیلیکونی بهره بگیرید. به کار بردن این مواد باعث می شود، بدنه خودرو کاملا مسطح و یکنواخت شود. در این مرحله آماده سازی بدنه خودرو برای اجرای پوشش نانوسرامیک به پایان می رسد. رعایت این نکته لازم است که در این مرحله باید دقت کافی و زمان مناسبی صرف شود. در مرحله نهایی شما یک بدنه عالی و آماده دارید تا پوشش نانو سرامیک را اجرا کنید. در این مرحله برای پایان کار، باید از مواد باکیفیت و مرغوب بهره گرفته شود.

دستگاه پولیش

دستگاه پولیش یک دستگاه کاربردی برای جلای سطوح حساس و زبر مانند پارکت، کفپوش، سنگ و سرامیک و بتن روکش دار و همچنین ترمیم سطوح بدنه خودرو استفاده می شود. بدنه خودرو به مرور زمان مات می شود یا بر روی آن خراش هایی پدید می آید که برای رفع این موارد می توان از پولیشر بهره برد. بعد از استفاده از این دستگاه خودروی شما مانند سابق درخشان و زیبا خواهد شد. دستگاه پولیش با نام های دیگر مانن پولیشر یا فرز پولیش نیز خوانده می شود و یکی از تجهیزات نظافتی صنعتی است که از آن برای جلادهی سطوح گوناگون بهره گرفته می شود. این دستگاه دارای مخزن آب تمیز بوده و عملیات شستشوی سطوح کف را به همراه درخشندگی سطوح انجام می دهد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که پولیشر برای مکان های محدود مناسب می باشد. دستگاه پولیش از قسمت های مختلفی مانند پد یا برس، مخزن آب تمیز و دسته قابل تنظیم ساخته شده است. پولیش بدنه و نانو خودرو از خدمات مهم صافکاری قدیریان به شمار می رود.

پولیش نانو یکی از پولیش های بسیار مقاوم است و به دلیل خاصیت بی نظیر آن مورد توجه قرار گرفته است. برای بسیاری از افراد در مورد قیمت آن سوال پیش می آید. قیمت پولیش نانو به عوامل مختلفی بستگی دارد، به عنوان مثال هر چه خاصیت آب گریزی پولیش افزایش پیدا کند، قیمت آن بالا می رود. شما می توانید با مراجعه به یک مرکز معتبر قیمت پولیش نانو را استعلام کنید. پولیش نانو مایعی می باشد که روی سطح بدنه خودرو قرار می گیرد و مانع از تابش نور خورشید و آلودگی ها می شود تا بدنه خودرو سالم بماند. استفاده از پولیش نانو باعث می شود تا ماندگاری رنگ خودرو بیشتر شود و درخشش و زیبایی خیره کننده ای پیدا کند. قیمت این پولیش بالاست و از این رو افرادی که قصد دارند برای این کار اقدام کنند، بهتر است اعتبار لازم را از قبل در نظر بگیرند. لازم به ذکر است که این امر زمان بر است و فقط باید به وسیله افراد متخصص انجام گردد.