یکی از پیش نیازهای زندگی در دنیای کنونی خودرو می باشد و از جمله وسایل مهم هم از نظر ظاهری و هم از نظر کاری است. تقریبا همه انسان ها به ظاهر خودروی خود اهمیت می دهند؛ به گونه ای که آن را مانند بخشی از پیرامون زندگی خود می دانند، یکی از مواردی که انسان ها به آن اهمیت می دهند، تمیزی، سالم بودن و زیبایی خودروی شخصی است. اگر در یک دنیای ایده ال زندگی می کردیم، خودروی ما هرگز آسیب نمی دید؛ اما اینطور نیست و هر لحظه ممکن است خودروی ما دچار آسیب جزئی و یا جدی شود. همان طور که می دانید با گذشت زمان و ایجاد خط و خش بر روی بدنه خودرو موجب می شود تا بدنه کدر شود. در این شرایط می توان از پولیش بدنه خودرو استفاده کرد تا زیبایی خودرو حفظ شود. بدین منظور به وسسیله یک سنباده با دانه های ریز بر روی سطح بدنه کشیده می شود تا یکی از هشت یا ده لایه رنگ برداشته شود و بدنه خودرو درخشان و پرجلوه گردد. پولیش بدنه خودرو را می توان به دو روش انجام داد: در روش اول این کار با دست انجام می شود. در روش دوم به وسیله دستگاه پولیش بر روی بدنه خودرو صورت می گیرد و یک لایه از رنگ برداشته می شود و به این صورت آلودگی ها و خط و خش ها از بین می روند. یک نکته خیلی مهم در مورد پولیش بدنه این است که نباید در انجام آن افراط کرد، چرا که به رنگ بدنه خودرو آسیب وارد می شود.

پولیش بدنه

از پولیش برای برطرف نمودن خراش های عمیق به وجود آمده روی رنگ بدنه خودرو بهره گرفته می شود. البته لازم به ذکر است که این مورد به میزان زبری مایع پولیش وابسته است. پولیش هایی که زبر هستند، به علت برخورداری از ویژگی پرداخت بالا بعد از استفاده سطح رنگ را تا اندازه ای مات خواهند کرد و می توان برای درخشان شدن سطح بدنه خودرو از پولیش نرم و یل پولیش و واکس بهره گرفت. با توجه به ویژگی درخشندگی و از بین بردن خش توسط خمیر پولیش های متوسط و نرم، باعث می شود تا خراش های کم عمق یا نسبتا عمیقی که بر روی رنگ خودرو پدید آمده اند، برطرف شوند و همچنین هولوگرام هایی که به دنبال پولیش کاری غیر اصولی ایجاد شده اند، از بین بروند. در مجموع بخش های مختلف خودرو که از مواد پولیش می توان برای برطرف کردن خط و خش یا کدری بر روی آن ها بهره گرفت عبارت است از بدنه، شیشه، چراغ خودرو، رینگ، قسمت‌ های پلاستیکی، قسمت‌ های فلزی می باشند.

از بین بردن خط و خش ماشین

از بین بردن خط و خش ماشین یکی از کارهای مهمی است که موجب بازگشت زیبایی ظاهری خودرو می شود. پولیش بدنه می تواند خط و خش خودرو را به راحتی از بین ببرد. پولیش بدنه علاه بر این که می تواند خط و خش ماشین را از بین ببرد، فواید دیگری نیز دارد. ایجاد خش روی خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و بر اثر خرابکاری روی خودرو، پارکینگ های ضعیف، تصادفات و سوانح دیگر صورت می گیرد. خراش هایی که بر روی بدنه خودرو ایجاد می شوند، باعث کاهش درخشش آن می شوند. خشگیری بدنه خودرو یکی از کارهای معمول در بسیاری از صافکاری ها و حتی کارواش ها می باشد. برطرف کردن خط و خش خودرو بایستی بر حسب نوع آسیب ایجاد شده انجام گردد و چنانچه این خشگیری بر اساس قواعد خود و به صورت اصولی انجام نشود، نه تنها خش از بین نمی رود، بلکه احتمال می رود قسمت آسیب دیده دچار کدری و ماتی شود و ظاهر خودرو را از زیبایی بندازد. برای از بین بردن خط و خش خودرو می بایست ابتدا عمق خش را ارزیابی کنیم.

یکی از روش های رایج برای رفع خش، استفاده از پولیش است. برای استفاده از پولیش بهتر است ابتدا قسمت آسیب دیده را با آب و صابون شستشو دهید و آنگاه پولیش ساینده را روی آن بپاشید. اطمینان حاصل کنید که همه قسمت های خط خورده به پولیش آمیخته شده باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که برای خش گیری سطحی بدنه بایستی از پولیش های نرم استفاده کنید تا به رنگ بدنه ماشین لطمه ای وارد نشود. پولیش زدن را ادامه می دهید تا مطمئن شوید خط و خش کاملا محو شود. اکنون با استفاده از واکس بدنه خودرو، قسمت هایی که دچار خراش شده را واکس بزنید. واکس خودرو نیز می تواند باعث بهتر شدن وضعیت خراش روی سطح بدنه خودرو شود و همچنین یک لایه محافظتی برای آن ایجاد می کند. بعد از واکس زدن خودرو بهتر است به مدت 2 ساعت منتظر بمانید تا مواد پولیش ریخته شده بر روی بدنه خودرو به خوبی جذب گردد. آنگاه می توانید ماشین را بشویید تا اطمینان حاصل کنید همه خط و خش ها از سطح بدنه خودرو از بین رفته اند.

واکس و پولیش خودرو

واکس و پولیش خودرو دو واژه ای هستند که گاهی اوقات به اشتباه به جای هم استفاده می شوند. لازم است بدانید که واکس و پولیش با هم فرق دارند و هرکدام کار متفاوتی را بر روی بدنه خودرو انجام می دهند و هر کدام به نوعی قادرند ظاهر خودرو را زیبا کنند. ذکر این نکته ضروری است که واکس و پولیش خودرو عملکرد کاملا متفاوت و متضادی دارند. هدف از استفاده از واکس این است که یک لایه محافظ روی بدنه خودرو برای حفاظت رنگ از عوامل خارجی همچون نور خورشید، مواد شیمیایی و غیره ایجاد شود. در مقابل واکس، پولیش خودرو می باشد که یک لایه بردار سطحی بوده و موجب حذف و یا کم رنگ شدن خط و خش ها و آسیب ها می شود. خودروهای مدرن از یک لایه محافظتی بر روی رنگ اصلی خود برخوردار هستند و در زمان استفاده از پولیش رنگ اصلی خودرو صدمه ای نمی بیند. از این رو نیازی نیست در انتخاب نوع خاصی از پولیش حساس باشید. ولی در مواقعی هم که این لایه وجود ندارد، پولیش باید رنگ آسیب دیده و قدیمی را لایه برداری کند.

پولیش بدنه

به طور میانگین می توان یک تا دوبار در سال در فصول بهار و پاییز که کمترین اختلاف دما و شدت تابش نور وجود دارد، پیشنهاد می گردد.در انتخاب پولیش باید دقت کرد؛ چون استفاده از پولیش حساس بوده و در برخی از برندها از ترکیبات گچ مانندی استفاده می شود که خش ها را از بین نمی برند، بلکه آن ها را پر می کنند. کاربرد واکس به عنوان یک محافظ محدودیت زیادی ندارد، اما در مورد اینکه واکس تا چه زمانی روی بدنه خودرو باقی بماند، به نوع واکس به کار برده شده وابسته است. واکس های مومی که ارزانتر نیز هستند، اثرات کوتاهی به مدت دو تا سه ماه دارند، اما واکس های سرامیکی بتونه ای اثرات بلندمدتی دارند و تا مدت ها از سطح بدنه خودروی شما محافظت خواهند کرد. لازم به ذکر است که خیلی زود فضولات پرندگان و مواد شیمیایی را از سطح خودرو تمیز کنید، چون ویژگی خورندگی آن ها قادر است لک و آسیب هایی را بر روی رنگ خودرو ایجاد کند.

بهترین واکس بدنه خودرو سفید

زیبایی خودرو برای همه دارندگان خودرو مهم است و کسانی که به بدنه خودرو وجلای آن اهمیت می دهند، بهتر است یک محصول بسیار خوب برای درخشش خودروی خود انتخاب کنند و آن چیزی نیست جز واکس و پولیش بدنه خودرو. واکس و پولیش بدنه خودرو برای زیبایی و حفاظت از بدنه خودرو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این محصولات به راحتی می توانند از بدنه ماشین در مقابل عوامل نابودکننده محافظت کنند. این عوامل مخرب شامل شیره درختان، نور خورشید، باران اسیدی، حشرات و غیره می شوند. آن ها می توانند به شکل لایه ای مراقب بر روی بدنه اتومبیل قرار بگیرند و از تاثیر عوامل نابودکننده محیطی بر روی بدنه خودرو جلوگیری کنند. پس از استفاده از واکس خودرو، بدنه آن جلای بیشتری پیدا می کند و دیگر نیازی نیست خودروی خود را مکرر بشویید. 

در صورتی که وقت زیادی برای شستشوی پیاپی خودروی خود ندارید، واکس می تواند به شما بسیار کمک کند. واکس می تواند خش های کوچک روی بدنه خودرو را به نحو احسن بپوشاند. در نتیجه خودرو زیباتر و تمیزتر به نظر می رسد. رنگ سفید از جمله رنگ هایی می باشد که می تواند خیلی زود خراش و کدری رنگ را نشان دهد. به همین علت دارندگان خودرو سعی می کنند بهترین گزین برای واکس بدنه خودرو سفید رنگ را انتخاب نمایند. لازم است بدانید که خرید واکس بدنه یک کار تخصصی می باشد و صرفا افرادی می توانند این خرید را به خوبی انجام دهند که در این حوزه تخصص داشته باشند. به همین علت پیشنهاد می شود برای انتخاب واکس بدنه خودرو سفید به مراکز معتبر مراجعه نموده و از افراد متخصص کمک بگیرید.

پولیش بعد از رنگ خودرو

یکی از سوال های پرتکرار در زمینه پولیش بدنه این است که آیا این امکان وجود دارد که پس از رنگ خودرو، پولیش بدنه به کار برد؟ باید بگوییم پاسخ این سوال مثبت است. به وسیله انجام این کار می توان رنگ خودرو را جلا داد و این کار برای افرادی که به ظاهر خودروی خود اهمیت می دهند، بسیار مهم است. از سوی دیگر اگر بدنه خودروی شما دچار آسیب شده و به صافکاری نیاز داشته باشد، معمولا توصیه می شود بعد از صافکاری پولیش انجام دهید. این امر موجب می گردد تا آلودگی ها و لکه هایی که حین نقاشی و صافکاری بر روی بدنه ایجاد شده اند، از بین بروند. در زمان پولیش زدن لایه بسیار باریکی از رنگ خودرو برداشته می شود تا بدین وسیله رنگ های زنگ زده از روی خودرو رفع شوند و خط ها، خش ها و عیوب آن نیز برطرف شوند. هر چه رنگ خودرو یکنواخت تر باشد، جلا و زیبایی آن نیز بیشتر می شود. از دیگر مزایای پولیش بدنه، رفع آلودگی ها و گرد و خاک از سطح بدنه خودرو می باشد. همچنین این امکان فراهم است تا به وسیله واکس بدنه خودرو یک لایه محافظ روی رنگ ایجاد نمایید تا صدمه نبیند. 

این احتمال وجود دارد که رنگ خودروی شما در زمان نقاشی و صافکاری دچار عیوبی شود و یا آلودگی ها و لکه هایی روی آن پدید آید، با پولیش بدنه به آسانی می‌ توانید این مشکلات را رفع کنید. همان طور که در مطالب فوق خواندید، در پروسه پولیش بدنه لایه اول رنگ خودرو به وسیله سمباده مخصوصی تراشیده می شود و این کار مزایای زیادی را به دنبال دارد. از مزایای پولیش می توان به برطرف کردن خط وخش، کدری رنگ خودرو و رفع سوختگی اشاره نمود. واکس بدنه نیز از جمله روش هایی می باشد که لایه ای محافظ بر روی رنگ خودرو ایجاد می کند و از آسیب دیدن رنگ خودرو جلوگیری می کند. در صورت استفاده از واکس بدنه، نیاز به پولیش تا حد زیادی کاهش می یابد. برای انجام این کار می بایست از افراد متخصص و ماهر کمک بگیرید.