امروزه، خوردو به یکی از مهمترین ابزاری تبدیل شده است که انسان ها برای تجربه زندگی بی دغدغه به آن نیاز دارند. با این وجود، تمامی افراد باید به نگهداری از خودرو اهمیت بدهند و تلاش کنند با استفاده از روش های مدرن مشکلاتی را که در خودرو به وجود می آید رفع کنند. بدنه خودرو ممکن است در اثر تصادفات مختلف دچار فرو رفتگی های مختلفی شود. همچنین، عوامل محیطی از جمله بارش تگرک می توانند به خودرو آسیب وارد کنند. صافکاری روشی است که برای رفع فرورفتگی های به وجود آمده در بدنه خودرو به کار برده می شود و صافکاری بدون رنگ یکی از روش هایی است که در صورت عدم ریزش رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در مورد صافکاری بدون رنگ در اختیار شما قرار می دهیم.

صافکاری بدون رنگ

صافکاری بدون رنگ خودرو

وقتی برای رفع فرو رفتگی های خودرو به تعمیرگاه مراجعه می کنید، صافکار در اولین مرحله شدت آسیب وارده به بدنه خودرو را مورد بررسی قرار می دهد. به طور کلی، شدت آسیب وارده به بدنه خودرو به عنوان راهنمایی برای انتخاب بهترین روش صافکاری به کار می رود. ریزش رنگ نشان می دهد که صافکار باید بعد از انجام صافکاری رنگ خودرو را نیز درست کند. در این صورت صافکاری با رنگ برای خودرو به کار برده می شود. ابتدا با استفاده از روش های مناسب بدنه خودرو صاف می گردد و پس از آن بدنه خودرو بتونه کاری می شود تا سطحی یک دست به وجود بیاید. بتونه کاری در این مرحله نیز می تواند سنگین و یا سبک باشد. در آخرین مرحله خودرو رنگ می شود و سپس به صاحب اتومبیل تحویل داده می شود. اما در صافکاری بدون رنگ تنها بدنه خودرو صاف می شود و پس از آن به صاحب خودرو تحویل داده می شود. به طور کلی، اگر شدت آسیب وارده به خودرو بسیار کم باشد، صافکاری بدون رنگ انجام می شود.

انواع صافکاری بدون رنگ

امروزه، روش های متعددی برای صافکاری بدون نیاز به رنگ کاری وجود دارند و صافکاران با توجه به میزان آسیب وارده به بدنه خوردو و قسمتی از خودرو که آسیب دیده است یکی از این روش ها را به کار می برند. روش های صافکاری بدون نیاز به رنگ کاری به شرح زیر هستند:
• ابزارهای چسبی تگرگ کش
• دستگاه مکنده
• دستگاه هات باکس
• دستگاه بادگیر بی رنگ
ابزارهای چسبی تگرگ کش
ابزارهای چسبی تگرگ کش از پرکاربردترین ابزارهای صافکاری بدون رنگ مدرن به شمار می روند. در این روش سری های پلاستیکی با چسب حرارتی به بدنه خودرو متصل می شوند و پولر یا کشنده فرو رفتگی به وجود آمده در بدنه خودرو به بیرون کشیده می شود. ابزارهایی که در این روش به کار برده می شوند به شرح زیر هستند:
• ضربه زن ( که شامل پولر و چکش کشویی است)
• گیره دستی ( که شامل پولر و کشنده است)
• سری های پلاستیکی
• گان مخصوص چسب حرارتی
• چسب حرارتی

دستگاه مکنده

دستگاه مکنده صافکاری یکی از ابزارهای بسیار ویژه است که در روش صافکاری بدون رنگ به کار برده می شود. در این شرایط، دستگاه بر روی قسمت های فرو رفته بدنه خودرو قرار می گیرد و قدرت بسیار زیادی را اعمال می کند تا قسمت های فرو رفته صاف شوند. به این موضوع توجه داشته باشید یکی فرد متخصص باید این کار را انجام دهد. زیرا اگر فشار زیاد به قسمت های فرو رفته وارد شود، ممکن است بدنه خودرو آسیب ببیند و همین امر مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

دستگاه هات باکس

دستگاه هات باکس، همانند دستگاه مکنده که در بالا به آن اشاره کردیم، یکی از ابزارهای ویژه برای صافکاری بدون رنگ است. قدرت این دستگاه به حدی زیاد است که می تواند تمامی فرو رفتگی ها و قر شدگی ها را به خوبی از بین ببرد. این دستگاه با ایجاد میدان مغناطیسی قوی بر روی بدنه خودرو عمل می کند. وقتی میدان مغناطیسی ایجاد می شود، فلز منعطف می گردد و همین امر سبب می شود که به قسمت بیرونی کشیده شود. در نتیجه، بدنه خودرو صاف و یکدست می شود و این امر اهمیت بسیار مهمی در صافکاری بدنه خودرو دارد.

دستگاه بادگیری بدون رنگ

دستگاه بادیگری بدون رنگ ( همانند ابزارهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم) دستگاهی است که می تواند قر شدگی های سطح بدنه خودرو را از بین ببرد. این دستگاه قدرت بسیار بالایی در رفع فرو رفتگی های سطح خودرو دارد و در عین حال از ریزش رنگ جلوگیری به عمل می آورد. از این دستگاه می توان برای صافکاری بدون رنگ تمامی قسمت های خودرو استفاده نمود. اما همانند مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، فردی که می خواهد از دستگاه بادگیری استفاده نماید باید دانش کافی برای استفاده از این دستگاه را داشته باشد تا به بدنه خودرو آسیب وارد نکند.

صافکاری pdr

صافکاری pdr چیست

یکی از روش های مدرنی که برای صافکاری خودرو به کار برده می شود روش پی دی آر است. این نوع صافکاری به عنوان صافکاری پی دی ار در میان عموم شناخته شده است. وقتی شدت آسیب به بدنه خودرو بسیار کم است و بدون نیاز به اعمال ضربات شدید می توان فرو رفتگی ها را از بین برد از روش پی دی آر استفاده می شود. اما اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که صافکاری پی دی آر چیست! در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

میله پی دی آر

صافکاری پی دی آر با استفاده از ابزاری به نام میله پی دی آر انجام می شود. این میله استحکام بسیار زیادی دارد و جنس آن از آلیاژهای متفاوتی است. اما بهتر است بدانید آلیاژی که در ساخت میله پی دی آر به کار برده می شود باید بسیار مستحکم باشد، در غیر اینصورت نمی تواند شدت ضربات را تحمل کند و همین امر سبب می شود این میله به زودی مستهلک گردد. میله پی دی آر می تواند ناهمواری های خودرو را که در بخش های زیرین آن اتفاق افتاده اند از بین ببرد و مانع از بروز موج بر روی بدنه خودرو شود.

انواع میله پی دی آر

همانطور که تا بدینجا متوجه شده اید میله پی دی آر ابزار صافکاری پی دی آر است که به اشکال مختلف در بازار موجود است. انواع میله پی دی آر به شرح زیرند:
• میله چرخشی: این میله برای صافکاری بدون رنگ در قسمت هایی که از خودرو به کار برده می شود که امکان چرخش میله وجود دارد.

• میله اهرمی

این میله برای صافکاری در قسمت هایی از خودرو به کار برده می شود که امکان جداسازی قطعه از خودرو وجود دارد.

• میله دم ماهی

این میله برای صافکاری در قسمت هایی از خودرو به کار برده می شود که برای انجام مراحل صافکاری فضای بسیار کمی وجود دارد. میله های پی دی آر بسیار متنوع هستند و سبب می شوند تا صافکار قدرت بسیار بالایی در صافکاری بدون رنگ در تمامی آسیب های وارده به خودرو داشته باشد. به این موضوع توجه داشته باشید، تنها یک صافکار آموزش دیده می تواند از میله های پی دی آر استفاده نماید. به همین دلیل توصیه می شود برای صافکاری تنها به مراکز معتبر مراجعه نمایید و هرگز به افراد غیر متخصص در این زمینه اعتماد نداشته باشید.

صافکاری pdr در تهران

شما با یک جستجو ساده در اینترنت می توانید لیست مراکزی را که صافکاری پی دی آر انجام می دهند پیدا کنید. اما قبل از آنکه به این مراکز مراجعه نمایید بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:
• در اولین مرحله، باید از اعتبار کسب و کار مطمئن شوید. برای این کار باید مجوزهای کاری آن مرکز را بررسی نمایید.
• در قدم های بعدی، بهترین روش برای سنجش اعتبار کسب و کار، پرس و جو از کسانی است که از این مراکز خدمات دریافت کرده اند. این امر به شما نشان می دهد که آیا می توانید با خیال راحت به آن مرکز مراجعه کنید یا خیر.

مراحل صافکاری بدون رنگ

اکنون متوجه شده اید که روش های متعددی برای صافکاری بدون رنگ وجود دارند. هر یک از این روش ها با متد خاصی اجرا می شوند و می توانند به زیبایی و صافی بدنه خودرو کمک نمایند. تنها یک صافکار حرفه ای می تواند در مورد انتخاب بهترین روش تصمیم گیری نماید. مراحل انجام صافکاری بدون رنگ ( در حالت کلی) به شرح زیر هستند:
• ابتدا صافکار بدنه خودرو را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.
• پس از آنکه میزان قر شدگی های بدنه خودرو مشخص شدند، صافکار روش مناسب را انتخاب می نماید.
• پس از آنکه روش مناسب انتخاب شد، دستگاه های مورد نیاز در قسمت های مختلف خودرو به کار برده می شوند تا فرو رفتگی های خودرو از بین روند.
بهتر است بدانید وقتی صافکاری بدون رنگ انجام می شود، صافکار باید تا جایی که می تواند محیط را باز کند تا قدرت عمل زیادی داشته باشد. همچنین، در صورتی که این امر امکان پذیر باشد، صافکار بدنه خودرو را جدا می کند ( به طور مثال، کاپوت را از خودرو جدا می کند). این امر سبب می شود تا صافکار به خوبی بتواند بر کار خود تمرکز داشته باشد و کارش را با دقت بسیار زیاد پیش ببرد.

صافکاری بدون رنگ

صافکاری بدون رنگ در محل

امروزه، خدمات متعددی برای صافکاری بدون رنگ و صافکاری دوبل بدون رنگ وجود دارند و بسیاری از کسب و کارها برای انجام صافکاری به محل می آیند. این کار نقش بسیار مهمی در صرفه جویی در زمان و هزینه دارد. اگر به دنبال کسب و کارهایی هستید که خدمات صافکاری در محل را ارائه می دهند، می توانید در اینترنت به جستجو بپردازید و پس از آنکه در مورد اعتبار کسب و کار اطمینان حاصل پیدا کنید، خدمات مورد نیاز خود را از آنها دریافت نمایید.

آیا صافکاری بدون رنگ از قیمت خودرو می کاهد؟

یکی از سوالات پرتکراری که در مورد صافکاری پرسیده می شود در این زمینه است که آیا صافکاری باعث کاهش هزینه ها می شود! بهتر است بدانید اگر صافکاری بدون رنگ کاری انجام شود و شدت صدمات وارده به خودرو بسیار زیاد نباشد، صافکاری ممکن است باعث کاهش قیمت خودرو نشود. با این وجود، اگر به اطلاعات کامل در این زمینه نیاز دارید، می توایند با یک فرد حرفه ای مشورت نمایید.

تا بدینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد صافکاری بدون رنگ در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید این کار با استفاده از روش های متعددی انجام می شود که میان آنها می توان به صافکاری با میله پی دی آر، ابزارهای چسبی تگرگ کش، دستگاه مکنده، دستگاه هات باکس و دستگاه بادگیر بی رنگ اشاره کرد. میله پی دی آر یکی از مدرترین روش ها برای صافکاری است که به سه دسته میله چرخشی، میله اهرمی و میله دم ماهی تقسیم بندی می شود و هر یک از آنها برای قسمت خاصی از خودرو به کار برده می شوند. توصیه می شود برای صافکاری به مراکز معتبر مراجعه نمایید.