امروزه تعمیرگاه های بسیار زیادی هستند که صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو را انجام می دهند، صافکاری خودرو جزو رشته های با اهمیت در تعمیر و نگهداری خودرو به شمار می آید، زیرا این رشته با نما و همین طور بدنه خودرو به صورت مستقیم مرتبط است. از طرف دیگر مراقبت و نگه داری از نمای اتومبیل به عنوان اساسی ترین بخش های تعمیر و نگهداری خودرو محسوب می شود، گفتنی است که گلگیر جزو بخش های خدشه پذیر بدنه ماشین به شمار می آید و چگونگی صافکاری آن بسیار مهم است. به همین دلیل کار صافکاری به هیچ وجه نباید به وسیله اشخاص بی تجربه صورت پذیرد. تعمیرگاه هایی که در رابطه با صافکاری ماشین های گوناگون تخصص کافی دارند صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو را به بهترین صورت به پایان می رسانند، به گونه ای که افراد می توانند بدون نگرانی تعمیر و مرمت گلگیر خودرو خود را به آن ها محول کنند. پیش از این بیان کردیم که گلگیر اتومبیل جزو با اهمیت ترین بخش بدنه خودرو است، مهم ترین نقش گلگیر این است که نگذارد لاستیک خودرو با خطری مواجه شود، به عبارت دیگر خودروهای اولیه دارای قسمتی به نام گلگیر بودند. زیرا شوسه بودن راه ها در گذشته منتج به آلوده شدن آن ها حین بارندگی می شد و بدنه خودروها در زمان حرکت به علت پاشیده شدن گل آلوده می گشت، به همین جهت در بدنه خودرو گلگیر گذاشته شد که از پاشیده شدن گل پیشگیری نماید. اکنون امکان دارد که این قسمت پرکاربرد به علل گوناگون گرفتار صدمه دیدن شود. صافکاری درست ترین شیوه برای تعمیر و ترمیم آسیب وارد شده به آن است و صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو در مقایسه با صافکاری با رنگ برآیند مناسب تری را به همراه دارد.

صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو

صافکاری بدون رنگ کلگیر

بعد از تعیین شدت صدمه دیدگی خودرو توسط تعمیرگاه باید صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو صورت پذیرد. در این مرحله آن را انجام داده و اقدام به سپری کردن مراحل مربوطه خواهد کرد، زمانی که صافکار گلگیر را بدون استفاده از رنگ صافکاری می کند، دیگر احتیاجی نیست تا گلگیر از بدنه خودرو تفکیک شود. به علت این که او می تواند با آسانی و سهولت بیشتری با لوازم مشتی و قالب تنه مخصوص صافکاری بدون رنگ به این کار پایان دهد، ولی در صافکاری با رنگ چنان چه به گلگیر صدمه شدیدی وارد شده باشد صافکار ناچار به تفکیک گلگیر از بدنه خواهد شد. باید بیان شود که برای صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو شیوه های متفاوتی وجود دارد که در هر یک از سبک ها تنها تبحر و مهارت صافکار است که سطح کیفیت کار را مشخص خواهد کرد. در ادامه مبحث صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو باید بگوییم که رانندگی با سوانح گوناگونی مواجه می شود که رخداد آن ها به هیچ عنوان با آگاهی همراه نیست و هر کدام از رانندگان کم و بیش با وقایع این چنینی در تعامل هستند، تصادف این خودرو با صدماتی همراه بوده است که منتج به تخریب سپر، کاپوت، گلگیرهای جلو یا عقب، سرشاسی ها و غیره می شود که در رابطه با کارشناسی رنگ بدنه خودرو و شاسی ها و هر یک از بخش های دیگر شیوه های به خصوص خود را برای مرمت و اصلاح خسارت به کار می برند. 

ضروری است تا برای هر یک از قسمت های بیان شده تخصص ویژه ای در حرفه صافکاری خودرو به کار برده شود. در واقع به شغل صافکاری از زاویه یک هنر نگاه می شود که با توجه به هنر صافکار سطح کیفیت کار را می توان سنجید. میزان صدمه ای که به خودرو وارد می آید، بر حسب هنر صافکار می توان ارزیابی کرد که آیا این بخش از ماشین احتیاج به تعویض یا صافکاری دارد که توان و سایر عوامل به وسیله صافکار مشخص می شود که آیا ماشین با رنگ صافکاری شود یا بدون رنگ؟ یک اتومبیل با توجه به طرحی که بر آن اعمال می شود، طراحان خودرو تصمیم می گیرند تا قطر ورقه بدنه ماشین را نسبت به نوع و کاربرد آن خودرو تعیین کنند که آیا دوبل تولید شود یا تک لایه، در زمانی که خودرو دچار سانحه می شود، مرمت قطعه دو لایه دشوارتر و پر خرج تر است. همه این مراحل با کارشناسی رنگ بدنه خودرو باید صورت پذیرد. بخش هایی از کاپوت، دور تا دور در‌های کابین، بالای گلگیرها و غیره نواحی هستند که ورق به کار رفته در آنها به شکل دوبل استفاده شده است و در صورتی که این بخش ها در خودرو دچار آسیب شوند، صافکار باید آن را مرمت سازد.

نحوه صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو

سوای بر صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو در سایر قسمت های ماشین نیز می توان از صافکاری بی رنگ استفاده نمود. در همه بخش های اتومبیل می توان از این نوع صافکاری استفاده کنید ولی به این مسئله دقت داشته باشید که برخی از بخش ها هستند که در زمان ضربه یا خط و خشی که بر روی آن ها وارد می شود که در این وضعیت آن قسمت یا باید تعویض گردد یا رنگ آن عوض شود که به طور معمول آن بخش یا قطعه را به جای رنگ کردن تعویض می کنند. برای مثال در صورتی که در درب خودروی شما یک تورفتگی ایجاد شود که احتیاج به رنگ داشته باشد دو راه پیش روی شماست یا درب خودروی خود را رنگ بزنید یا به طور کامل آن را عوض کنید که اکثرا تعویض می کنند. در ادامه مبحث صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو باید بگوییم به همان صورت که بیان شد صافکاری بی رنگ در اوقاتی به کار می رود که سطح خسارت وارد شده پایین باشد پس صافکار با بررسی سطح صدمه می تواند تصمیم بگیرد که قسمت آسیب دیده را بدون رنگ در آورد یا با نقاشی. البته نظر و سلیقه شخصی شما در این امر دخیل است. صافکار با ارزیابی سطح آسیب وارده شروع به مرمت با ابزار های متنوع می کند این ابزارها کار را برای صافکار آسان تر می نمایند ولی امکان دارد در برخی اوقات احتیاج به ساکشن یا پی دی ار باشد که هر صافکاری قابلیت انجام آن را ندارد. در مجموع صافکاری باید با دقت بسیار زیادی صورت پذیرد، این کار شیوه های متفاوتی دارد که هر صافکار بر اساس روش دلخواه خود انجام می دهد و این کار احتیاج به سال ها تجربه و دانش دارد همان گونه که بیان شد این کار به تمرکز بالایی احتیاج دارد و شما می توانید با به کار بردن این روش خوردو خود را بدون رنگ کردن به شکل ابتدایی برگردانید و از قیمت آن کاسته نشود. صافکاری با دستگاه از خدمات مهم صافکاری قدیریان است.

مراحل صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو

در صورتی که بخواهیم مبدا و تاریخچه صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو را بررسی کنیم بایستی به دوران مصر باستان بازگردیم. در آن دوران با روش های ویژه ای ظرف های طلا و نقره را به آسانی مرمت می کردند بی آن که اثری از ترمیم روی آن باقی بماند. در صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو نیز از همین شیوه های سنتی به کار برده می شود. در این روش قدیمی نخست مکان وارد شدن ضربه را می یابید سپس با اندکی گرما دادن مولکول های فلز را به حرکت بیشتر اجبار می کنند.با کمک ابزار ویژه که اغلب منحنی بودند دقیقا نیرویی به اندازه نیروی ابتدایی که موجب صدمه دیدگی شده وارد می سازند! لازم به ذکر است که این نیرو بر عکس سمت نیروی اولیه است که همین عکس جهت موجب می گردد به حالت ابتدایی خود برگردد. صافکاران متبحر بدون رنگ در حال حاضر از این روش ساده برای صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو به کار می برند. ولی نخستین فردی که از این روش برای صافکاری به کار برد یکی از کارمندان شرکت بنز بود که در نمایشگاه های بنز به کار مشغول شده بود. او هر روز می دید که پس از بازدید عمومی فرورفتگی های کمی روی بدنه خودرو ها ایجاد شده و او وادار می شد با به کارگیری بتونه و روش های نقاشی این فرورفتگی ها را از بین ببرد. در نهایت این فرد روش صافکاری بدون رنگ را ابداع کرد و برنده جایزه شد. 

صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو

صافکاران متبحر اتومبیل که در صافکاری و لیسه گیری حرفه ای و زبده هستند در ۵ مرحله این کار را شرح داده اند،
• نخستین مرحله ای که باید توضیح دهیم این است که صافکار همه بخش های مزاحم و اضافی که در روند صافکاری بدون رنگ باعث مزاحمت کار او هستند را از شاسی و یا بخش صدمه دیده تفکیک می کند. برای مثال هنگامی که قصد دارد صافکاری بدون رنگ را روی درب خودرو انجام دهند، همه بخش های اضافی مثل دستگیره ها، رو دری و غیره را از روی درب خودرو تفکیک می کند و حتی بعضی مواقع درب را نیز از ساشی خودرو جدا می سازد تا به لولا ها و گلگیر اتومبیل صدمه ای وارد نشود.
• دومین مرحله ای که صافکاران انجام می دهند همه سطوح پیرامون جایگاه صدمه دیده در بدنه خودرو را پاک و صیقلی می سازند تا بتوانند در زمان صافکاری ارزیابی درستی از بخش مد نظر داشته باشند. این مرحله صافکار می تواند تا صافکاری بدون رنگ خود را بدون موج و انحنای اضافی اعمال کند.
• در مرحله سوم صافکاری که جزء مهم ترین مراحل صافکاری به شمار می آید صافکار با کمک ابزار و تجربه صافکاری بدون رنگ را انجام می دهد.
• در مرحله چهارم صافکار خودرو و یا بخش صدمه دیده را در معرض نور آفتاب و یا دستگاه هایی که نور خورشید را به صورت مصنوعی ایجاد می کنند، می گذارد تا نور خورشید به بدنه خودور اصابت نماید که گرما و انرژی ضروری برای صاف نمودن فرورفتگی های باقی مانده در بدنه خودرو را فراهم کند.
• در مرحله پنجم که آخرین مرحله آخر است. پس از رفع کردن فرو رفتگی ها و صدمه های وارد شده بر بدنه خودرو با کمک پولیش مکان مد نظر را پولیش کاری می نمایند تا به طور کامل صیقلی و هم سطح گردد و چنان چه فرو رفتگی باقی مانده باشد رفع گردد.

قیمت صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو

از جمله اصطلاحات رایجی که در بین صافکاران به کار برده می شود عبارت است از: صافکاری بدون رنگ، صافکاری مکشی، شاسی کشی و پولیش کاری. این واژه های تخصصی را می توان بر سر در صافکاری ها مشاهده نمود. خودروهای گران قمیت یا کمیاب را هر کسی صافکاری نمی کند. در ضمن به خاطر استفاده از ماده اولیه خاص مانند فایبرگلاس و فناری هایی مانند سنسورهای مختلف دیجیتال در خودروهای روز دنیا، هزینه صافکاری و نقاشی خودرو برخی از خودروها چون پورشه، مازراتی، فراری و حتی بنز و بی ام و، بسیار گران تر از خودروهای پرتیراژ و ارزان تر است. صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چون اگر صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو به درستی انجام نشود باعث می شود آلودگی ها به درستی پاک نشوند و به ظاهر اتومبیل خدشه وارد شود. صافکاری بدون رنگ گلگیر خودرو جزء قسمت هایی می باشد که صافکاری آن دشوار بوده و نیاز است تا صافکار آن متبحر و باتجربه باشد.