هیچ کس تمایل ندارد حادثه ای چون تصادف و یا برخورد فیزیکی با موانع داشته باشد ولی بروز حوادث این چنینی امری اجتناب ناپذیر است. پس از بروز تصادف تنها کاری که از پس هر کس بر می آید صافکاری بدون رنگ دوبل برای ماشین است. صافکاری دوبل جزئی از مراحل صافکاری به شمار می آید. برای صافکاری دوبل خودرو شیوه های گوناگون صافکاری به کار برده می شود. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که قسمت های دوبل خودرو چیست برای آشنایی بیشتر شما در ادامه قسمت های دوبل خودرو را خدمت شما بیان خواهیم کرد.

صافکاری بدون رنگ دوبل

همان گونه که اطلاع دارید لغت دوبل، لغتی انگلیسی است، این واژه یعنی دو لایه و یا به هر چیز جفتی و دو طبقه ای گفته می شود. صافکاری دوبل هنگامی به کار برده می شود که تولید کنندگان خودرو در طراحی بدنه اتومبیل بخشی را دو لایه و یا دو جداره طراحی کرده باشند. دلیل این که تولید کنندگان خودرو برخی از بخش های خودرو را به شکل دو جداره طراحی کنند چیست؟ پاسخ این سوال کاملا روشن و واضح است چون که در طراحی خودرو نخستین و با اهمیت ترین عامل تامین سلامت راننده و سرنشینان خودرو به شمار می آید. بنابراین برخی از بخش های خودرو که صدمه پذیرتر هستند به شکل دو جداره طراحی و تولید می شوند. صافکاری بدون رنگ دوبل یعنی بخش هایی از ماشین که به شکل دو تکه ساخته شده و صافکاری آن ها امری دشوار است. چنان چه با این وضعیت بخواهیم صافکاری صحیح و اصولی انجام دهیم و در اصطلاح دیگر بتوان آن را بدون رنگ درآورد بایستی در این کار خبره باشیم. بخش هایی که به شکل دو جداره یا همان دوبل تولید می گردد عبارت هستند از:
• تمامی درب های خودرو
• تمامی چارچوب های درب ها
• درب موتور خودرو
• سقف خودرو
• درب صندوق عقب اتومبیل
در برخی از خودروها مطابق با طراحی خودرو قسمتی از گلگیر ها نیز به صورت دوبل تولید می شوند.

صافکاری دوبل خودرو

صافکاری بخش های دوبل خودرو جزء دشوارترین قسمت های صافکاری خودرو به شمار می آید. چون که در برخی از قسمت های دوبل به پوسته بیرونی و بدنه خودرو دسترسی ندارد به همین دلیل این کار را دشوار و بسیار سخت می سازد. صافکاری بدون رنگ دوبل را می توانیم به دو بخش مهم دسته بندی کنیم، مثل:
• صافکاری بدون رنگ دوبل
• صافکاری با رنگ دوبل
در ادامه توضیحاتی راجع به صافکاری دوبل ارائه می دهیم، در اغلب اوقات، موقعی که به بخش های دوبل خودرو صدمه جدی وارد می شود احتیاج به صافکاری دوبل با رنگ دارد. زمانی باید از صافکاری بدون رنگ دوبل استفاده کنیم که بخش دوبل آن به گونه ای طراحی شده باشد که به پوسته بیرونی دسترسی وجود نداشته باشد و یا به صورتی باشد که برای صافکاری آن احتیاج به بریدن پوسته باشد. زمانی که بدنه خودرو بریده شود قاعدتا رنگ خودرو صافکاری شده صدمه می بیند و بایستی از شیوه صافکاری خودرو با رنگ بهره برد. اکنون این سوال پیش می آید که این صافکاری به چه شکلی صورت می پذیرد؟ همان گونه پیش از بیان شد در بعضی اوقات بایستی پوسته از بدنه خودرو جدا گردد. بنابراین در پاسخ سوال می توان مراحل زیر را برشمرد:

 • کنترل بخش صدمه دیده و کنترل میزان دسترسی به آن بخش
 • بریدن و جداسازی بدنه خودرو در صورت نیاز
 • آغاز انجام عملیات صافکاری
 • بستن و جوش دادن از بین بردن درز به وجود آمده
 • بتونه کاری اتومبیل و نقاشی بخش های صدمه دیده

نهایتا باید بگوییم که صافکاری دوبل با رنگ یکی از دشوارترین و مشقت آور ترین قسمت های صافکاری اتومبیل محسوب می شود.  در ادامه توضیحاتی راجع به صافکاری با رنگ دوبل ارائه می دهیم، همان گونه که اطلاع دارید موقعی صافکاری بدون رنگ خودرو به کار برده می شود که زمان صافکاری رنگ بدنه اتومبیل صدمه ندیده باشد. در بخش های دوبل اتومبیل در اکثر اوقات با صافکاری بدون رنگ، صافکاری می شود. چون به علت دو جداره بودن و دوبل بودن بخش های خودرو آن ها صدمه جدی نخواهند دید. بنابراین به دلیل تصادفات گودی هایی به وجود می آید که می توان این روش برای صافکاری بدون رنگ کاپوت و قسمت های آسیب دیده از جمله درب ها به کار برد.

صافکاری بدون رنگ دوبل

مراحل صافکاری دوبل

انجام مراحل و عملیات صافکاری دوبل خودرو بدون رنگ عبارت است از:

 • جداسازی یا تفکیک بخش های مزاحم خودرو
 • دسترسی کامل به قسمت صدمه دیده از داخل
 • آغاز انجام عملیات صافکاری بدون رنگ
 • کنترل پایانی خودرو و از بین بردن مشکلات جزئی در پوسته
 • پولیش کاری اتومبیل و پایان یافتن مراحل صافکاری خودرو بدون رنگ

و در آخر می توانیم بگوییم که صافکاری بدون رنگ دوبل آسان تر از صافکاری با رنگ دوبل است و کار ساده تر. آیا به نتیجه گیری درستی رسیده ایم؟

ابزار صافکاری قسمت دوبله

به طور معمول صافکاری دوبل به دو شیوه صورت می پذیرد. این نوع صافکاری به این دلیل دشوار است که در بیشتر موارد نمی توان به دو جداره اتومبیل دسترسی پیدا کرد، بنابراین به این دلیل است که صافکاری خودرو ها به این شیوه، دشواری ‌های زیادی دارد. صافکاری دوبل با دو شیوه اصلی انجام می ‌شود. نوع اول صافکاری با رنگ دوبل و روش دوم صافکاری بدون رنگ دوبل است. صافکاری بدون رنگ دوبل، یعنی در زمان صافکاری خودرو، رنگ پایه اتومبیل گرفتار ریزش نگردد و اتومبیل دوباره به نقاشی احتیاج نداشته باشد. ریخته شدن رنگ پایه خودرو، موجب می ‌شود که قیمت خودرو افت پیدا کند. به ‌همین علت است که تمام افراد ترجیح می دهند صافکاری اتومبیل شان توسط صافکار pdr صورت پذیرد. صافکاری بدون رنگ احتیاج به ‌توانایی بسیار بالایی دارد و در همه صدمات امکان اجرا ندارد. همان گونه که صافکاری دوبل به دو بخش تقسیم شد ابزار صافکاری دوبل نیز با همین روش دسته بندی می شود:

• ابزارآلات صافکاری دوبل با رنگ

 • انواع چکش های سنگین
 • انواع دستگاه هوا برش ( برای برش و شکافت های احتمالی)
 • انواع مشتی و قالب تنه مخصوص صافکاری با رنگ
 • چکش های سبک مختلف برای صافکاری لبه ها

• ابزارآلات صافکاری بدون رنگ

 • انواع میله pdr ( ویژه صافکاری pdr)
 • انواع مشتی و قالب تنه بدون رنگ
 • ابزارآلات چوبی صافکاری بدون رنگ
 • انواع گیره و اهرم های ویژه صافکاری بدون رنگ

قیمت صافکاری بدون رنگ دوبل

آن چه که مشهود است و بر اساس توضیحاتی که ارائه شد صافکاری دوبل بدون رنگ راحت تر از صافکاری دوبل با رنگ است. ولی بایستی این نکته را مد نظر قرار دهید که در صافکاری با رنگ شما می توانید آن بخش را آزادانه تر کاملا مرمت کنید و در صورتی که به رنگ صدمه رسید در آخر با نقاشی این مشکل را از بین ببرید. در روشی دیگر احتمال دارد صافکاری نتواند به شکل کامل بخش دوبل صدمه دیده را مرمت کند و با کمک بتونه کاری این کار را انجام می دهد. ولی در صافکاری دوبل بدون رنگ شما اصلا نمی توانید خطا و اشتباهی در انجام صافکاری داشته باشید. صافکاری دوبل بدون رنگ باید به شدت ظریف تر و دقیق تر از صافکاری دوبل با رنگ انجام شود.

بیشتر افرادی که قصد دارند اتومبیل خود را صافکاری بدون رنگ دوبل کنند، با مشکل هزینه این سبک از صافکاری رو به رو هستند. از آنجایی که قیمت بر کیفیت تاثیرگذار است در این قسمت از نوشتار اولویت ما بررسی قیمت این روش از صافکاری و موارد موثر بر قیمت آن را شرح دهیم. این شیوه از صافکاری، به‌ دلیل دشواری های بسیار زیادی که دارد غالبا در میان روش ‌های صافکاری از مخارج بیشتری برخوردار است. با توجه به سطح صدمه ‌دیده بدنه خودرو قیمت صافکاری بدون رنگ دوبل نیز می ‌تواند افزایش یا کاهش پیدا کند. همین طور صافکاری های متفاوت نیز برای صافکاری های گوناگون خودرو قیمت های مختلفی دارد. برای صافکاری خودروی تان، باید که به چند صافکاری متفاوت رجوع کنید و از نرخ آن ها اطلاع یابید و در آخر کم قیمت ترین و با کیفیت ترین صافکاری را انتخاب کنند. صافکاری بدون رنگ درب صندوق از خدمات مهم صافکاری قدیریان است.

صافکاری دوبل بی رنگ

مشکلات بسیاری که از پس تصادفات و حوادث متفاوت رانندگی برای اتومبیل ها پیش می آید نگران کننده است یکی از این مشکلات گودی بدنه خودرو‌هاست. هنگامی که خودروها در زمان حادثه ای گرفتار مشکلاتی می ‌شوند و بدنه آن ‌ها گرفتار گودی و تورفتگی می‌ شود بایستی آن‌ ها به صافکاری برده شوند تا بدنه آن ‌ها به وسیله صافکار به شکل نخستین بازگردد. صافکاری سبک های گوناگونی دارد که هر یک از این سبک ها، مزیت ها و معایب به خصوص خود را دارد و در وضعیت ‌های متفاوت به کار برده می شود. در زمان بروز یک سانحه برای خودرو، صافکار معین می ‌سازد که کدام سبک برای صافکاری خودرو به کار برده شود. در ادامه این نوشتار به ارزیابی سبک های متفاوت صافکاری خودروها بیان خواهیم کرد. یکی از سبک های صافکاری خودرو، صافکاری بدون رنگ دوبل محسوب می شود. این سبک از صافکاری، شیوه ای است که در آن بعضی از بخش‌ های دوبل ماشین صافکاری می‌ شود. همراه ما در ادامه این نوشتار باشید تا اطلاعات جذابی راجع به سبک های متفاوت صافکاری و به خصوص صافکاری بدون رنگ دوبل در اختیار شما بگذاریم.

صافکاری بدون رنگ دوبل

صافکاری قسمت های دوبل در تهران

به طور معمول به دلیل ازدحام بیش از حد خودروها در کلان ‌شهر های بزرگ، تصادفات و حوادث رانندگی بیشتر از حد معمول اتفاق می افتد. بنابراین باید صافکاری های زیادتری در سطح کلان ‌شهرهای بزرگ وجود داشته باشد. همان زور که می دانید بزرگ ترین و وسیع ترین شهر ایران، شهر تهران است به همین دلیل در تهران بیش از سایر شهرها شاهد بروز سوانح و تصادفات رانندگی هستیم. بنابراین می توان گفت که در شهر تهران شما شاهد وجود صافکاری های بسیاری هستید. به طور معمول به ‌دلیل وجود خودروهای گوناگون در تهران شما می توانید صاف کاری ‌های متفاوتی را نیز در این شهر بیابید. ابزارآلات صافکاری دوبل، تجهیزاتی هستند که غالبا در صافکاری حرفه ای در تهران به کار برده می شوند. با به کار بردن این تجهیزات می‌ توان اتومبیل های مختلفی را صافکاری نمود.

سوانح گوناگون رانندگی و تصادفات موجب بروز مشکلاتی برای بدنه خودرو ها می ‌شوند. هنگامی ‌که بدنه خودروها گرفتار مشکلاتی شود، باید مالکان خودروها اقدام به مرمت بدنه اتومبیل شان کنند. بعضی از بخش های خودرو که پیش از این بیان شد، دو جداره دارند. به این بخش های خودرو دوبل اطلاق می گردد. برای صافکاری این بخش‌ ها سبک های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. صافکاری دوبل جزو سبک های مشکل و بسیار موثر صافکاری است که در حال حاضر در بیشتر تعمیرگاه‌ ها استفاده می شود. این سبک از صافکاری غالبا برای اتومبیل هایی به کار برده می ‌شود که دچار صدمه ‌دیدگی کمتری هستند و احتیاجی به برش جداره خارجی جهت رسیدن به جداره‌ داخلی ندارند.