امروزه اتومبیل به یکی از کلیدی ترین وسایل زندگی انسان تبدیل شده است. گسترش روز افزون استفاده از ماشین باعث افزایش تصادفات و متعاقب آن آسیب رسیدن به بدنه اتومبیل ها گردیده است. بدنه اتومبیل ساخته شده از چند لایه فلز است که با روکش هایی از رنگ پوشانده شده اند و شکل یکدستی به خود گرفته اند. تصادفات کوچک و بزرگ یا سهل انگاری های عمدی یا سهوی ممکن است باعث آسیب رساندن به این لایه ها گردد. افزایش میزان تصادفات و آسیب رسیدن به خودروها سبب افزایش شغل های مرتبط با تعمیر مشکلات خودرو و بدنه آن گردیده است. یکی از بخش های صافکاری، صافکاری بدون رنگ بنز است که به علت لوکس بودن این خودرو، پیچ و خم های بسیاری دارد. در ادامه این مطلب درباره صافکاری بدون رنگ بنز بیشتر صحبت خواهیم کرد.

صافکاری بدون رنگ بنز

بهترین صافکاری بدون رنگ بنز

قبل از بررسی بهترین صافکاری بدون رنگ بنز، بهتر است با مفهوم صافکاری و انواع آن اشنا شویم:
صافکاری مجموعه فعالیت های است که یک صافکار برای ترمیم بدنه آسیب دیده خودرو انجام می دهد. این فعالیت ها با توجه به دامنه و وسعت آسیب وارده به بدنه اتومبیل ممکن است از چکش کاری ساده تا نقاشی بدنه ترمیم شده متغیر باشد. هر چه آسیب وارده به بدنه ماشین بیشتر و بزرگ تر باشد به همان میزان نوع صافکاری که باید بر روی بدنه اتومبیل انجام شود گسترده تر خواهد بود. صافکاری شامل انجام صافکاری بی رنگ و صافکاری و نقاشی است که با توجه به نوع آسیب انجام می پذیرید. یک صافکار حرفه ای می تواند با استفاده از ابزار صافکاری بی رنگ، بدنه اتومبیل شما را در صورتی که بدنه اتومبیل دچار خراش های عمیق، پارگی و ریختگی رنگ نشده باشد، مانند روز اول به شما تحویل دهد. امروزه بهترین صافکاران از دستگاه های صافکاری برای انجام صافکاری بدنه خودرو استفاده می نمایند. این دستگاه ها با کاهش صدمات ناشی از صافکاری دستی، مطمئن ترین راه برای ترمیم بدنه خودروهای لوکس به خصوص ماشین های خارجی می باشد. انواع صافکاری به شرح زیر می باشد:

• صافکاری حرفه ای بدون رنگ بنز

امروزه صافکاری بدون رنگ به یکی از موفق ترین خدمات حوزه خودرو تبدیل شده است. با گسترش هرچه بیشتر استفاده از ماشین و افزایش تعداد آنها در شهرها و جاده های کشور، صافکاری و سایر فعالیت های مربوط به ترمیم و تعمیر بدنه خودرو از جایگاه خاصی برخودار گردیده اند. با توجه به قیمت روزافزون اتومبیل و روی آوردن مردم به خرید اتومبیل های دسته دوم، صافکاری حرفه ای بدنه خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه به این نکته که هر لکه، فرو رفتگی، برآمدگی یا رنگ ریختگی بدنه خودرو می تواند قیمت آن را تا حد زیادی کاهش دهد، صاحبان خودرو را بر آن داشته است برای جلوگیری از افت شدید قیمت اتومبیل خود، ماشین های تصادفی خود را به یک صافکار حرفه ای بسپارند تا با انجام یک صافکاری بی نقص، بدنه خودرو مانند روز اول نمایش داده شود و اتومبیل با کاهش قیمت شدیدی مواجه نگردد.

• صافکاری بنز با قالب تنه 

صافکاری سنتی دارای نقاط ضعف بسیاری بوده است و تنها صافکاران بسیار حرفه ای قادر هستند با استفاده از صافکاری سنتی و ابزار آن یک کار بی عیب و نقص را در صافکاری به شما تحویل دهند. صافکاری سنتی با استفاده از ابزار مشتی و قالب تنه در بسیاری از صافکاری های قدیمی تهران و شهرستان های ایران همچنان ادامه دارد که پاسخگوی ماشین های قدیمی می باشد و درباره نیاز ماشین های لوکس خارجی جوابگو نیستند.

• صافکاری بی رنگ بنز

امروزه با توجه به افزایش روز به روز قیمت خودرو، صافکاری pdr بنز به عنوان ترفندی برای جلوگیری از کاهش قیمت ماشین های تصادفی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. صافکاری بی رنگ یکی از اصلی ترین خدمات ممکن در هر صافکاری است و یک صافکار حرفه ای باید بتواند حتی الامکان آسیب های وارده به بدنه خودرو را با استفاده از صافکاری بی رنگ ترمیم نماید. صافکارحرفه ای با تشخیص میزان آسیب وارده شده به اتومبیل تصمیم به تعمیر بدنه با استفاده از صافکاری بی رنگ، صافکاری و نقاشی یا تعویض قطعه می گیرد. در برخی موارد شدت آسیب به قدری وسیع است که صافکار ناگریز از برش قسمتی از بدنه خودرو برای رفع آسیب دیدگی خواهد بود یا برای ترمیم بهتر قسمت صدمه دیده ماشین ناچار از رنگ زدن آن قسمت است. در مواقعی که ضربات وارده به بدنه اتومبیل شدید نبوده و باعث ایجاد خراش و پارگی در بدنه اتومبیل نگردد، صافکار با انجام تقه گریسی بدنه تو رفته یا قر شده اتومبیل را صاف می کند. تقه گریسی قسمتی از صافکاری است که بدون استفاده از برش و رنگ کاری منجر به ترمیم بخش آسیب دیده مانند روز اول می شود.

صافکاری بدون رنگ بنز

• صافکاری حرارتی بنز

صافکاری حرارتی مهمترین بخش صافکاری است که می تواند به تنهایی بدون رنگ آمیزی بدنه خودرو مورد استفاده قرار گیرد. صافکار در این نوع صافکاری با شناسایی دقیق محل آسیب دیده اقدام به بازنمودن قطعه می نماید. همانطور که گفتیم بدنه اتومبیل از قطعات زیادی تشکیل می شود که هریک از آنها امکان جدا سازی و حتی تعویض دارد. صافکار پس از جدا کردن قطعه با استفاده از سمباده و آب سطح داخلی قطعه را کاملا سمباده زده تا میدان دید مناسب خود برای وارد کردن ضربات پیدا کند. پس از آن قسمت مشخص شده برای چکش کاری از پشت، توسط دستگاه های حرارتی، در معرض شعله مستقیم قرار می گیرند تا آهن به کار رفته در آنها نرم شده و خاصیت چکش خواری پیدا کند. در این زمان صافکار با وارد کردن ضربات اصولی و حساب شده به وسیله چکش یا مشتی اقدام به صاف کردن قسمت قر شده می کند. پس از طی این مرحله قطعه صاف شده را در معرض نور خورشید قرار می دهند تا مرحله موج گیری و ترمیم خطوط را انجام دهند. این مرحله بسیار حساس است و تنها صافکار حرفه ای می توانند موج گیری را به گونه ای انجام دهند که هیچ اثری از آن بر روی بدنه خودرو باقی نماند. موج گیری شامل ترمیم خطوط و انحناهای ایجاد شده در بدنه است که با استفاده از مشتی و انواع فنر رد ابعاد و اندازه های متفاوت انجام می گردد. پس از موج گیری قطعات جدا شده پس از میزان کاری به بدنه خودرو متصل می گردند. قیمت صافکاری بدون رنگ بنز به انواع صافکاری بستگی دارد که در بخش های بالا به صورت کامل آن را توضیح دادیم.

سرامیک خودرو از خدمات مهم صافکاری قدیریان

مراحل صافکاری بدون رنگ بنز

به صورت کلی مراحل صافکاری بدون رنگ بنز را می توان در 5 مرحله خلاصه کرد:
مرحله ۱

در گام اول یک صافکار باید با حذف قطعات اضافی از روی بدنه خودرو تمام توجه خود را به نواحی صدمه دیده معطوف کند و به طور کامل به این بخش ها دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال اجزایی نظیر قطعاتی که روی درب اتومبیل هستند و یا قسمت پخش کننده گل که روی گلگیر ماشین موجود است را از آن ها جدا کند.

مرحله ۲

به صاف و صیقلی کردن بخش درونی بدنه اتومبیل بپردازد تا ضربه هایی که برای صاف شدن و هم سطح شدن قسمت های آسیب دیده، به بدنه اتومبیل وارد می شوند، دقیقا همان محل مورد نظر را نشانه بگیرند.
مرحله ۳

آن قسمت از بدنه که دچار آسیب و تغییر شکل شده باید به واسطه حرارت مناسب، گرم و نرم تر شود تا بهتر و ساده تر بتوان به وسیله ضربه های چکش به آن شکل داد و آن را صاف کرد.
مرحله ۴

نور خورشید باید به بدنه اتومبیل ساطع شود و امواج آن توسط بدنه فلزی جذب شود و قسمت های خمیده و فرو رفته و تغییر شکل داده شده به واسطه اشکال مختلفی از فنرها و مشتی های گوناگون صاف می شوند.
مرحله ۵

سپس باید به تعمیر و صاف کردن آن قسمت ها و قطعات خودرو که با وارد آمدن ضربه های ناشی از عملیات صافکاری کج و وارون شده اند، پرداخته شود.

صافکاری بدون رنگ دوبل از خدمات مهم صافکاری قدیریان

نحوه انجام صافکاری pdr بنز

میله های PDR جزء ابزار تخصصی صافکاری به حساب می رود که صافکار قادر است با بهره گیری از آن ها فرورفتگی های بوجود آمده بر روی بدنه ماشین بنز را بدون استفاده از چکش و ضربات مکرر، رفع کند. میله های PDR در صافکاری بدون رنگ استفاده می شود و فقط برای ترمیم قطعات فرورفته استفاده می شود. میله های PDR از جنس فولاد هستند و در پکیج های مختلف به بازار عرضه می شود. قسمت سر این میله ها زاویه دار است و این امکان را به صافکار می دهد که با چرخش دست خود فرورفتگی بوجود آمده را ترمیم کند. برای اینکه بتوان از میله های PDR استفاده کرد، ابتدا باید قطعاتی همچون چراغ ها، تایرها یا سپرها از پیکره اتومبیل جدا شوند تا صافکار بتواند با بهره گیری از این میله‎ ها به قسمت پشتی بدنه دست پیدا کند. در پروسه استفاده از میله های PDR در صافکاری بدون رنگ، متخصصان این حوزه ابتدا محل فرورفتگی را مشخص می کنند، سپس با بهره گیری این میله ها سعی می کنند به پشت فرورفتگی نیرو اعمال کنند تا محل آسیب دیده، ترمیم شود. بهره گیری از میله های PDR یک امر تخصصی به حساب می رود و بهتر است توسط افراد متخصص و با تجربه استفاده شود؛ زیرا در صورتی که اصول و استانداردهای کار در زمان استفاده از این میله ها رعایت نشود، ممکن است فرم و شکل پیکره خودرو آسیب جدی وارد شود.

در زمان استفاده از میله های PDR رنگ بدنه خودرو باید کاملا پایدار باشد؛ از همین رو زمانی که بدنه خودرو بتازگی رنگ یا پولیش خورده است، نباید از میله های PDR برای اعمال فشار به بدنه استفاده کرد. همچنین در زمان استفاده از میله های PDR در پروسه صافکاری بدون رنگ باید از سرد بودن بدنه خودرو اطمینان حاصل کنیم. در نظر بگیرید همیشه استفاده از میله های PDR ممکن است کارساز نباشد و برای رفع فرورفتگی های عمیق حتما باید از پروسه چکش زدن مکرر استفاده کرد. از طرفی بعد از ترمیم قطعات آسیب دیده با میله های PDR باید بدنه اتومبیل، بخصوص قسمت آسیب دیده به زیر نور سفید برود تا در صورتی که پستی و بلندی بر روی بدنه اتومبیل وجود دارد، رفع شود؛ زیرا در بسیاری از موارد استفاده از میله های PDR در صافکاری خودروها، باعث می شود بدنه خودرو دچار تغییر فرم با طول موج کوتاه شود.

صافکاری بدون رنگ کاپوت از خدمات مهم صافکاری قدیریان

 


همان گونه که در بالاتر ذکر شد، این روش های صافکاری در برطرف سازی فرورفتگی های کوچک، مورد استفاده قرار می گیرند که در قسمت زیر به برخی از موارد استفاده آن اشاره شده است:
• برطرف سازی فرو رفتگی های ناشی از تگرگ یا ضربات فیزیکی کم
• برطرف سازی فرورفتگی های ناشی از تصادفات خفیف
• استفاده در جهت کاستن از میزان بتونه در صافکاری های با رنگ

با گسترش هرچه بیشتر استفاده انسان از اتومبیل به همان نسبت میزان تصادفات نیز افزایش می یابد. بدنه اتومبیل ها در صورت آسیب دیدن نیازمند متخصصین صافکاری برای تعمیر سپر و بدنه خودرو می باشد. آسیب های وارده به بدنه اتومبیل می تواند در نوع خود کوچک یا بزرگ باشد که با استفاده از روش های متفاوتی در صافکاری قابلیت ترمیم دارند. یکی از روش های ترمیم صافکاری بدون رنگ بنز است که انواع مختلفی دارد و توصیه می شود که حتما به دست متخصص صافکار صورت بگیرد.